E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 30041
Lasīšanai: 3 minūtes

Darba ņēmējai ir tiesības uz maternitātes pabalstu

J
jautā:
28. jūlijā, 2023
Anna

Labdien! Atrados dekrētā līdz 18.07.2023. Uzreiz pēc dekrēta (19.07.2023.) paņēmu darbnespējas lapu A, pēc tam tika atvērta darbnespējas lapa B līdz nākamā dekrēta sākumam, tas ir, 07.08.2023. Kā tas ietekmēs maternitātes pabalstu? Vai šajā gadījumā pienākas pabalsts? Ja pienākas, kā to aprēķinās?

A
atbild:
02. augustā, 2023
Lidija Dārziņa
LV portāls

Maternitātes pabalstu var saņemt sieviete, kura ir darba ņēmēja vai pašnodarbinātā persona, kura grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma dēļ zaudē ienākumus un kurai ārsts izsniedzis darbnespējas lapu B. Maternitātes pabalstam apdrošināšanas gadījuma iestāšanās diena ir grūtniecības atvaļinājuma pirmā diena. Ja joprojām esat un būsiet darba tiesiskajās attiecībās, tad būs tiesības uz pabalstu.

Maternitātes pabalstu piešķir 80% apmērā no aprēķinātās vidējās iemaksu algas. To aprēķina par 12 kalendāro mēnešu periodu, kas beidzas divus mēnešus pirms mēneša, kurā sākas grūtniecības atvaļinājums (izsniegta darbnespējas lapa saistībā ar grūtniecību). Noteiktajā 12 mēnešu periodā netiek ieskaitītas pārejošas darbnespējas dienas, grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma, kā arī bērna kopšanas atvaļinājuma kalendāra dienas. Ja grūtniecības atvaļinājums sāksies 2023. gada augustā, vidējā apdrošināšanas iemaksu alga maternitātes pabalstam tiks aprēķināta par 12 kalendāro mēnešu periodu – no 2022. gada jūnija līdz 2023. gada maijam.

Ja visā vidējās iemaksu algas noteikšanas periodā alga nav bijusi pārejošas darbnespējas, grūtniecības/dzemdību atvaļinājuma, bērna kopšanas atvaļinājuma dēļ, tad vidējo iemaksu algu nosaka par citu 12 mēnešu periodu, atkāpjoties līdz pirmajam mēnesim, kurā bija iemaksu alga (pirms attaisnojošo periodu iestāšanās).

Konkrētu informāciju individuālā situācijā varat uzzināt, sazinoties ar Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūru, rakstot uz e-pasta adresi: konsultacijas@vsaa.gov.lv vai zvanot uz tālruņa numuru: 64507020.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 159 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas