TĒMA: Ģimene

Vai laulības laikā uzkrātā nauda ir atsevišķā manta

J
jautā:
10. jūlijā, 2023
Jānis

Labdien! Ja laulības laikā savā bankas kontā no savas algas esmu veicis uzkrājumus krājkontā, vai šis uzkrājums šķiršanās gadījumā ir uzskatāms par kopīpašumu vai atsevišķu mantu?

A
atbild:
12. jūlijā, 2023

No jūsu aprakstītā ir secināms, ka laulības līgums nav noslēgts, līdz ar to atbilde tiek sniegta par laulāto likumiskajām mantiskajām attiecībām.

Civillikuma 89. panta otrā daļa noteic, ka viss, ko laulības laikā laulātie iegūst kopīgi vai viens no viņiem, bet ar abu laulāto līdzekļiem vai ar otra laulātā darbības palīdzību, ir abu laulāto kopīga manta; šaubu gadījumā jāpieņem, ka šī manta pieder abiem līdzīgās daļās.

Savukārt Civillikuma 91. panta pirmā daļa noteic, ka katra laulātā atsevišķa manta it sevišķi ir:

1) manta, kas laulātajam piederējusi pirms laulības vai ko laulātie līgumā noteikuši par atsevišķu mantu;

2) priekšmeti, kas noder tikai viena laulātā personīgai lietošanai vai vajadzīgi viņa patstāvīgā darbā;

3) manta, ko viens laulātais ieguvis bez atlīdzības laulības laikā;

4) laulātā atsevišķās mantas ienākumi, kas nav nodoti ģimenes un kopīgās mājsaimniecības vajadzībām;

5) manta, ar ko atvietota iepriekšējos (1.–4.) punktos minētā manta.

Jūsu gadījumā ir jāsaprot, vai uzkrājums ir veikts tikai no līdzekļiem, kas ir nodoti ģimenes un kopīgās mājsaimniecības vajadzībām. Ja uzkrājums ir veikts laulības laikā tikai no jūsu algas, tad to var uzskatīt par abu laulāto kopīgu mantu un laulības šķiršanas gadījumā tas būs jādala.