E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 29711
Lasīšanai: 3 minūtes

Pašvaldība ar savu mantu rīkojas likumos noteiktajā kārtībā

J
jautā:
18. jūnijā, 2023
Alīna

Labdien! 2021. gadā tika iegādāta māja, zem tās ir zeme, kas atrodas pašvaldības īpašumā. Iesniegums bija uzrakstīts 2021. gadā par zemes gabala izpirkšanu. 2023. gadā atnāca vēstule ar zemes īpašuma pārdošanas summu, kas ir 3050 eiro, kaut gan kadastrālā vērtība ir 380 eiro. Pēc tirgus cenām šajā pašā ciematā 1,6 ha liels zemes gabals pie ezera maksā 8800 eiro. Vai pašvaldība ir tiesīga pārdot zemi, kura atrodas zem manas mājas, par cenu, kas vairāk nekā 10 reizes pārsniedz kadastrālo vērtību?

A
atbild:
26. jūnijā, 2023
Lidija Dārziņa
LV portāls

Kārtību publiskas personas, tostarp pašvaldības, rīcībai ar mantu nosaka Publiskas personas mantas atsavināšanas likums. Saskaņā ar likuma 4. panta ceturto daļu atsevišķos gadījumos publiskas personas nekustamā īpašuma atsavināšanu var ierosināt zemes īpašnieks vai visi kopīpašnieki, ja viņi vēlas nopirkt zemesgrāmatā ierakstītu ēku (būvi), kas atrodas uz īpašumā esošās zemes.

Kārtību, kādā šis process notiek, regulē Ministru kabineta noteikumi Nr. 109 “Kārtība, kādā atsavināma publiskas personas manta”.

Apbūvēta zemesgabala pirmpirkuma tiesības ir zemesgrāmatā ierakstītās ēkas (būves) īpašniekam.

Pašvaldība nav tiesīga izdāļāt savu mantu. Saskaņā ar Publiskas personas finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanas likuma 3. pantu arī pašvaldībai jārīkojas ar finanšu līdzekļiem un mantu lietderīgi, tajā skaitā noteikts, ka manta atsavināma un nododama īpašumā vai lietošanā citai personai par iespējami augstāku cenu.

Pašvaldība nevar rīkoties, pārkāpjot likumus, tajā skaitā Publiskas personas finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanas likumu, kura mērķis ir panākt, lai publiskas personas finanšu līdzekļi un manta tiktu izmantota likumīgi un atbilstoši iedzīvotāju interesēm, novērst to izšķērdēšanu un nelietderīgu izmantošanu, kā arī ierobežot amatpersonu korupciju.

Pašvaldība savos saistošajos noteikumos detalizētāk nosaka atsavināšanas procedūru un darbības, tajā skaitā sertificētu vērtētāju pieaicināšanu nekustamā īpašuma novērtēšanai.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 216 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas