E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 29604
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Reģistri
1
1

Kā notiek trīspusēja paternitātes atzīšana

J
jautā:
06. jūnijā, 2023
Dana

Labdien! Jaunībā tika pieļauta kļūda, bērnam dzimstot, dzimšanas apliecībā kā tēvs tika ierakstīts tā brīža dzīvesbiedrs. Nu ir pagājuši 8 gadi, ceļi ar šo cilvēku jau 7 gadus ir šķīrušies, nav nekāda kontakta, turpretim ar bērna bioloģisko tēvu kontakti tiek uzturēti, un viņš, cik var, piedalās bērna dzīvē. Vai ir iespēja pēc tik ilga laika mainīt dzimšanas apliecībā datus par bērna tēvu, ja visas trīs puses zina taisnību, ka dokumentos ierakstītais tēvs nav tēvs un visus šos gadus ar bērnu viņam nav nekāda kontakta (un tas arī nav vajadzīgs)? Šī ieraksta maiņa, saprotams, būtu gan bioloģiskā tēva, gan bērna un, protams, arī manās interesēs. Vai tiešām ir jāstaigā pa tiesām, ja visas puses piekrīt ieraksta maiņai? Paldies par atbildi.

A
atbild:
11. jūlijā, 2023
Olga Lauva
juriste

Civillikuma 155. pants paredz, ka paternitātes atzīšana notiek, ja bērna tēvs un māte personiski iesniedz kopīgu iesniegumu dzimtsarakstu nodaļā vai dzimtsarakstu nodaļai adresētu iesniegumu, uz kura notariāli apliecināts iesniedzēju paraksta īstums. Paternitātes atzīšana noformējama ar ierakstu dzimšanas reģistrā.

Civillikuma likuma 155. panta sestā daļa pieļauj paternitātes atzīšanu tad, ja bērna māte, bērna mātes vīrs vai bērna mātes bijušais vīrs un bērna bioloģiskais tēvs personiski iesniedz kopīgu iesniegumu dzimtsarakstu nodaļā vai dzimtsarakstu nodaļai adresētu iesniegumu, uz kura notariāli apliecināts iesniedzēju paraksta īstums. Bērnam, kurš šāda pieteikuma iesniegšanas brīdī ir sasniedzis divpadsmit gadu vecumu, ir jādod sava piekrišana paternitātes atzīšanai (Civillikuma 155. panta piektā daļa). Ja šāda trīspusēja pieteikuma iesniegšana nav iespējama, tad paternitāti varēs apstrīdēt vienīgi pats bērns pēc pilngadības sasniegšanas.

Tātad pusēm ir jāaizpilda Ministru kabineta noteikumu Nr. 761 “Noteikumi par civilstāvokļa aktu reģistriem” 15. pielikums (“Trīspusējs paternitātes atzīšanas iesniegums”) un jāvēršas pie zvērināta notāra, lai saņemtu notariālu apliecinājumu saviem parakstiem. Pēc dokumenta (iesnieguma) sagatavošanas iesniegumu iesniedz dzimtsarakstu nodaļā. Paternitāti var noteikt jebkurā vecumā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 159 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas