Labdien! Atrodos Latvijā bēgļa statusā un pirms vairākiem gadiem sāku hormonālo terapiju ar mērķi veikt dzimuma pāreju. Vai man ir tiesības mainīt dzimuma marķieri dokumentos sakarā ar dzimuma maiņu? Kādi dokumenti un kādai iestādei man šajā sakarā jāiesniedz?
Ar Senāta Administratīvo lietu departamenta 2008. gada 14. janvāra spriedumu lietā Nr. SKA-5/2008 atzīts, ka personai ir tiesības veikt dzimuma maiņu un valstij ir attiecīgs pienākums to juridiski atzīt. Senāts norādījis, ka valstij ir pienākums atzīt personas dzimuma maiņu, lai tiktu novērstas situācijas, kad personai rodas atšķirība starp tās faktisko dzimumu (tostarp tā uztveri sabiedrībā) un juridisko statusu. Valstij šis pienākums jāpilda neatkarīgi no tā, vai normatīvais regulējums paredz vai neparedz kritērijus, pēc kuriem dzimuma maiņa konstatējama, un procedūru, kādā tā tiek veikta.
Latvijā vispārējā gadījumā personas dzimuma maiņas fakts juridiski tiek nostiprināts, veicot attiecīga satura papildinājumus personas dzimšanas reģistra ierakstā. Kārtību, kādā tas tiek nodrošināts, noteic Civilstāvokļa aktu reģistrācijas likums un Ministru kabineta noteikumi Nr. 761 “Noteikumi par civilstāvokļa aktu reģistriem”.
Vienlaikus Tieslietu ministrija (TM) vērš uzmanību, ka dzimtsarakstu nodaļa dzimšanas reģistra ierakstu saistībā ar veikto dzimuma maiņu papildina, ja tas ir sastādīts dzimtsarakstu nodaļā Latvijā vai Latvijas Republikas diplomātiskajā un konsulārajā pārstāvniecībā ārvalstī, proti, ja personas dzimšanas fakts ir reģistrēts Latvijā. Līdz ar to, ja personas, kurai Latvijā piešķirts bēgļa statuss, dzimšanas fakts reģistrēts citā valstī, dzimuma maiņas faktu juridiski nevar nostiprināt Civilstāvokļa aktu reģistrācijas likuma kārtībā.
Vienota fizisko personu reģistrācija un uzskaite tiek veikta Fizisko personu reģistrā, tai skaitā par ārzemniekiem, kuri Latvijā saņēmuši uzturēšanās atļauju, arī bēgļiem. Atbilstoši Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) Personu statusa kontroles nodaļas sniegtajai informācijai, ja veicamas izmaiņas Fizisko personu reģistrā iekļautajās ziņās, personai patstāvīgi jāvēršas PMLP ar iesniegumu, kam pievienots dokuments, kurā norādītas pareizās ziņas.
Jautājumā ietvertā informācija ir vispārīga. Lai izvērtētu konkrēto situāciju un sniegtu detalizētu atbildi par tālāko nepieciešamo rīcību, TM aicina jūs sazināties ar PMLP, rakstot uz e-pasta adresi: pskn@pmlp.gov.lv, identificējot sevi un norādot informāciju par šobrīd rīcībā esošajiem dokumentiem, kas apliecina dzimuma maiņas faktu.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!