Lasīšanai: 1 minūte
TĒMA: Mājoklis

Ja īrnieks nemaksā īri

J
jautā:
03. jūnijā, 2023
Arno

Ir noslēgts īres līgums ar dzīvokļa īrnieku. Īrnieks laikus nemaksā. Vienmēr kavē. Līgumā paredzēti arī soda procenti par katru kavēto dienu 5% apmērā. Līdz šim tie netika piemēroti. Šobrīd īrnieks nepilda savas saistības vēl vairāk un ir izdemolējis dzīvokli. Vai man ir tiesības uzrēķināt 5% soda naudu par katru kavēto dienu arī ar atpakaļejošu datumu? Kā apliecinājums maksāšanas datumam ir redzams diena, kad bankā ienāk nauda.

A
atbild:
09. jūnijā, 2023
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Jānis Lapsa, zvērināts advokāts, LU Juridiskās fakultātes lektors

Ja īrnieks nemaksā īres maksu un maksu par pakalpojumiem, tad var prasīt arī nokavējuma procentus.

Tomēr jāatceras, ka īrnieks ir patērētājs un nokavējuma procenti 5% dienā ir augsti un neatbilst parastajai praksei, un liecina par netaisnīgiem līguma noteikumiem.

Ja īrnieks dzīvokli ir izdemolējis, tad tas ir jāfiksē, var aprēķināt zaudējumus un celt attiecīgu prasību tiesā.