Likumisko procentu aprēķins

J
jautā:
02. jūnijā, 2023
Jānis

Par likumisko 6% procentu aprēķinu. Ir bijis tiesas spriedums, pēc tam lieta nonākusi pie tiesu izpildītāja piedziņai. Vairāku gadu garumā ir veikti maksājumi. Gala rezultātā, neskatoties uz maniem veiktajiem maksājumiem, ir aprēķināti 6% no konstantas parāda summas par visiem gadiem vienādi. Respektīvi, ja parāda summa ir 1500 eiro, tad, neskatoties uz maniem veiktajiem maksājumiem, ir aprēķināti 6% no summas 1500 eiro. Vai tiešām tā drīkst darīt? Aprēķināt 6% gadā arī par samaksātām summām?

A
atbild:
08. jūnijā, 2023

Ja tiesas nolēmumā tiesa ir piespriedusi prasītājam tiesības saņemt likumīgos 6% no parāda summas līdz sprieduma pilnīgai izpildei (Civilprocesa likuma 195. panta pirmā daļa), tad prasītājam (un attiecīgi arī tiesu izpildītajam) ir tiesības veikt likumīgo procentu aprēķināšanu no neatmaksātās parāda summas. Likumisko procentu aprēķins ir veicams, aprēķinot neatmaksāto parāda summu proporcionāli kalendārajām dienām parāda (vai tās daļas) samaksas brīdī.

Līdz ar to aprēķināt 6% gadā no atmaksātās parāda summas nav tiesiski.