Kam jāsedz īpašuma uzturēšanas izdevumi

J
jautā:
24. maijā, 2023
Alise

Labdien! Privātpersonai pieder zeme un ēka (nedzīvojamās telpas) uz tās, taču cits uzņēmums ir nopircis vienu telpu šajā ēkā. Kā jārīkojas, ja ir nepieciešams nomainīt ēkas jumtu? Vai uzņēmums piedalās izmaksu segšanā? Kurš likums šo nosaka?

A
atbild:
06. jūnijā, 2023

Ja uzņēmuma iegādātā telpa ir reģistrēta kā atsevišķais īpašums (un nepastāv kopīpašnieku attiecības Civillikuma 1067. panta izpratnē), tad īpašuma uzturēšanā uzņēmumam ir jāpiedalās proporcionāli savam īpašumam mājā, jo bez atsevišķā īpašuma uzņēmumam tiek piešķirtas arī īpašuma domājamās daļas.

Minētais jautājums ir apskatāms arī līgumisko attiecību kontekstā, t. i., jāizvērtē pušu starpā noslēgtais līgums par ēkas apsaimniekošanu (īpašnieka pienākumi ēkas uzturēšanā un pārvaldīšanā).

Īpašnieka atbildības vispārīgie priekšnosacījumi noteikti Civillikuma 1635., 1646., 1649. un 1779. pantā.

Civillikuma 1084. pants nosaka: katram būves īpašniekam, lai aizsargātu sabiedrisko drošību, jātur sava būve tādā stāvoklī, ka no tās nevar rasties kaitējums ne kaimiņiem, ne garāmgājējiem, ne arī tās lietotājiem.

Izdevumu samaksas pienākumi definēti arī Civillikuma 863.–869. pantā.