TĒMA: Mājoklis

Vai jāsedz autostāvvietas elektrības izmaksas

J
jautā:
08. maijā, 2023
Aleksandrs

Mūsu mājā ir 150 dzīvokļu īpašnieki un 60 autostāvvietas īpašnieki. No 60 autostāvvietas īpašniekiem 53 ir dzīvokļu īpašnieki. Autostāvvietā patērētā elektroenerğija tiek sadalīta uz visiem dzīvokļiem. Vēlos uzzināt, kāds sakars dzīvokļu īpašniekiem ar autostāvvietas komunālajiem maksājumiem? Autostāvvieta nav kopīpašums, īpašnieki iereğistrējuši savas tiesības zemesgrāmatā, maksā apsaimniekošanas maksu, bet par īpašnieku un īpašnieku (īrnieku) autostāvvietā patērēto elektrību jāmaksā visai mājai. Izrādās, ka 2018. gadā bija dzīvokļu īpašnieku balsojums par autostāvvietā patērēto elektrību. Bet man vēl viens jautājums: kā var ierosināt balsošanu vai balsot par īpašumu vai kopīpašumu, uz kuru nav īpašumtiesību?

A
atbild:
16. maijā, 2023
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Imants Muižnieks, zvērināts advokāts, Dr. iur.

Dzīvokļa īpašums kā lietu kopība sastāv no atsevišķā īpašuma un attiecīgas kopīpašuma domājamās daļas (sk. Dzīvokļa īpašuma likuma 2. panta otro daļu). Tātad, ja autostāvvieta nav kopīpašums Dzīvokļa īpašuma likuma 4.panta izpratnē un tā ir reģistrēta kā atsevišķs īpašuma objekts, dzīvokļa īpašniekam nav pienākums segt autostāvvietas apsaimniekošanas un ekspluatācijas izdevumus. Šie jautājumi nav dzīvokļu īpašnieku kopības kompetencē. Turklāt šajā gadījumā strīdīga varētu būt pati rīcība, kā dēļ ar dzīvojamo māju funkcionāli saistīta autostāvvieta ir izdalīta kā atsevišķs īpašuma objekts.