TĒMA: Nodokļi

Kā saņemt pensiju 3. līmeņa uzkrājumu

J
jautā:
08. maijā, 2023
Laimdota

Kādas būs manas izmaksas, ja vēlēšos izņemt 3. līmeņa pensiju plānā uzkrāto kapitālu un slēgt kontu?

A
atbild:
26. maijā, 2023
Lidija Dārziņa
LV portāls

Ja vēlaties pārtraukt dalību pensiju 3. līmenī un izņemt uzkrājumu, tad jums jāsazinās ar savu pensiju fondu un jānoskaidro, kā varat iesniegt iesniegumu, kā varat saņemt uzkrājumu, kādu summu saņemsiet, vai tiks ieturēts ienākuma nodoklis un no kuras summas. Jo situācijas var būt atšķirīgas.

Privāto pensiju uzkrājumus var veidot gan privātpersonas savā labā, gan darba devēji savu darbinieku labā. Saņemot privāto uzkrājumu, iedzīvotāju ienākuma nodokļa piemērošana atkarīga no tā, kurš veicis iemaksas: ja maksājusi pati persona no saviem līdzekļiem, tad nodoklis nav jāmaksā. Ja iemaksas veicis darba devējs, tad tiek ieturēts nodoklis 23% apmērā.

Savukārt ienākums (peļņa) no privātajā pensiju fondā veikto iemaksu ieguldīšanas ir ienākums, no kura nodoklis jāmaksā abos gadījumos. Peļņai tiek piemērots kapitāla nodoklis – 20%.

Turklāt, ja esat deklarējusi iemaksas kā attaisnotos izdevumus, tad svarīgi, kad tās ir deklarētas, lai saņemtu nodokļa pārmaksu.