E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 29317
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Nodokļi

Nodokļa atbrīvojums ienākumam no nekustamā īpašuma pārdošanas

J
jautā:
03. maijā, 2023
Jūlija

Labdien! Vēlos pārdot īpašumu Latvijā, kuru iegādājos pirms 20 gadiem. Man ir jautājums par kapitāla pieauguma nodokli. Vai ir iespēja pārskaitīt kapitāla pieauguma summu (no notāra konta) uz nekustamā īpašuma uzņēmuma kontu Igaunijā (OU) kā aizdevuma atmaksu? Tādējādi (OU) Igaunija piešķirtu kapitāla pieauguma nodokli Latvijas vietā. Vai otrs variants – minēto summu pārskaitīt uz nekustamo īpašumu firmu Latvijā. Vai šī summa tiks aplikta ar nodokli? Vai ir kāds cits risinājums, kā samazināt kapitāla pieauguma nodokli, kas šobrīd ir 20%?

A
atbild:
25. maijā, 2023
Lidija Dārziņa
LV portāls

Vispārējā kārtībā likums “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” paredz, ka ienākumu no nekustamā īpašuma pārdošanas apliek ar iedzīvotāju ienākuma nodokli kā ienākumu no kapitāla pieauguma. Nodokļa likme ir 20% no starpības, kāda veidojas, no pārdošanas ieņēmuma atņemot īpašuma iegādes un ieguldījumu vērtību.

Vairākos gadījumos ienākumu ar nodokli neapliek:

  • Ja fiziskā persona pārdod nekustamo īpašumu, kurš ir īpašumā vismaz piecus gadus un vismaz 12 mēnešus pēc kārtas šajā piecu gadu periodā nekustamajā īpašumā ir fiziskās personas deklarētā dzīvesvieta.
  • Ja fiziskā persona pārdod dzīvokli, kurš ir īpašumā vismaz piecus gadus un ir fiziskās personas vienīgais nekustamais īpašums.
  • Ja ienākumu no vienīgā nekustamā īpašuma atsavināšanas iegulda funkcionāli līdzīgā nekustamajā īpašumā 12 mēnešu laikā pēc nekustamā īpašuma atsavināšanas vai arī pirms nekustamā īpašuma atsavināšanas.

Ja nodoklis jāmaksā, tad apliekamo ienākumu var samazināt, nekustamā īpašuma iegādes vērtībā iekļaujot arī samaksātos procentu maksājumus par kredītu šā nekustamā īpašuma iegādei, ja dokumentāri apliecināta informācija ļauj identificēt kredīta un nekustamā īpašuma iegādes saistību.

Ienākumam no nekustamā īpašuma atsavināšanas piemēro atbrīvojumus likumā noteiktajos gadījumos arī tad, ja ienākuma guvējs ir citas Eiropas Savienības dalībvalsts vai Eiropas Ekonomiskās zonas valsts rezidents.

Apliekamie ienākumi un atbrīvojumi noteikti likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”; likuma piemērošana paskaidrota Ministru kabineta noteikumos Nr. 899 “Likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” normu piemērošanas kārtība”; ienākumu deklarēšana – MK noteikumos Nr. 662 “Noteikumi par iedzīvotāju ienākuma nodokļa deklarācijām un to aizpildīšanas kārtību”.

Par nodokļa piemērošanu individuālā situācijā jāuzzina Valsts ieņēmumu dienestā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 236 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas