Dalīto īpašumu gadījumos īpašniekiem ir savstarpējas pirmpirkuma tiesības

J
jautā:
14. aprīlī, 2023
Ieva

Sveiki! Man pieder zeme Rīgā, un uz manas zemes atrodas citām personām piederoša daudzdzīvokļu ēka, kas ir sadalīta dzīvokļu īpašumos (seši privatizēti dzīvokļi). Ja es vēlos pārdot zemi nesaistītām personām (ne dzīvokļu īpašniekiem), vai man ir nepieciešams saņemt visu dzīvokļu īpašnieku atteikumu no pirmpirkuma tiesībām?

A
atbild:
08. maijā, 2023
Lidija Dārziņa
LV portāls

Dalītā īpašuma gadījumā, t. i., ja ēka pieder vienai personai, bet zeme citai personai, pirmpirkuma tiesības regulē likums “Par atjaunotā Latvijas Republikas 1937. gada Civillikuma ievada, mantojuma tiesību un lietu tiesību daļas spēkā stāšanās laiku un kārtību”.

Atbilstoši likuma 14. panta otrajai daļai, ja ēkas (būves) vai augļu dārzs (koki) ir patstāvīgs īpašuma objekts, tā pirmpirkuma vai izpirkuma tiesības ir zemes īpašniekam. Tādas pašas pirmpirkuma vai izpirkuma tiesības ir ēku (būvju) vai augļu dārza (koku) īpašniekam, ja atsavina zemesgabalu.