E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 29162
Lasīšanai: 3 minūtes

Kā rēķina vidējo iemaksu algu bezdarbnieka pabalstam

J
jautā:
14. aprīlī, 2023
Igors

Kā man tiks aprēķināts bezdarbnieka pabalsts, ja šobrīd saņemu vecāku pabalstu saistībā ar bērna piedzimšanu? Pārtraucu darba attiecības bērna kopšanas atvaļinājuma sestajā mēnesī un, atgriežoties no BKA, iestājos bezdarbniekos. No kura perioda tiek aprēķināts bezdarbnieka pabalsts?

A
atbild:
02. maijā, 2023
Lidija Dārziņa
LV portāls

Bezdarbnieka pabalsts tiks piešķirts:

  • ja ir piešķirts bezdarbnieka statuss;
  • ja kopējais apdrošināšanas stāžs ir vismaz viens gads;
  • ja obligātās iemaksas bezdarba apdrošināšanai Latvijā ir veiktas vai bija jāveic 12 mēnešus 16 mēnešu periodā pirms bezdarbnieka statusa iegūšanas dienas.

Bērna kopšanas atvaļinājuma laiks, kad saņem vecāku pabalstu, arī veido apdrošināšanas periodu un tiesības uz bezdarbnieka pabalstu.

Bezdarbnieka pabalsta apmēram vidējo iemaksu algu aprēķina no iemaksu algas par 12 mēnešu periodu, šo periodu beidzot divus kalendāra mēnešus pirms mēneša, kurā iegūts bezdarbnieka statuss.

Aprēķinā neiekļauj tos divus mēnešus, kuros bijusi viszemākā un visaugstākā apdrošināšanas iemaksu alga.

Ja 12 mēnešu periodā, par kuru aprēķināma vidējā apdrošināšanas iemaksu alga, esat atradusies:

  • bērna kopšanas atvaļinājumā,
  • grūtniecības un dzemdību atvaļinājumā

un ja iemaksas šajā periodā darba devējam nebija jāveic, vidējo apdrošināšanas iemaksu algu aprēķinās par iepriekšējiem 12 mēnešiem pirms attiecīgā perioda, “atkāpjoties” līdz darba devēja pēdējai reģistrētajai iemaksu algai.

Savukārt, ja 12 mēnešu periodā, par kuru jāaprēķina vidējā apdrošināšanas iemaksu alga, ietilpst mēneši, kuros bija bija darba alga, kā arī ir bijis piešķirts grūtniecības un dzemdību atvaļinājums un bērna kopšanas atvaļinājums, minētās dienas tiek izslēgtas no vidējās apdrošināšanas iemaksu algas aprēķina. Pabalstu aprēķina no algota darba ienākumiem.

Ja darba attiecības esat pārtraukusi pēc pašas vēlēšanās:

  • pabalstu piešķirs divus mēnešus pēc bezdarbnieka statusa iegūšanas, tas nozīmē, ka pirmo pabalstu saņemsiet tikai trešajā mēnesī.

Ja vēlaties iegūt detalizētāku informāciju savā konkrētajā dzīves situācijā, jāsazinās ar Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūru, rakstot uz e-pasta adresi: konsultacijas@vsaa.gov.lv vai zvanot uz tālruņa numuru: 64507020.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU