E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 29131
Lasīšanai: 4 minūtes
3
3

Mantojuma neatņemamo daļu nosaka, mantojumam atklājoties

J
jautā:
12. aprīlī, 2023
Reinis

Vecāki ar dāvinājumu man pārrakstīja zemi, mutiski nosakot, ka tā ir uz pusēm ar brāli. Mums pašiem ir jāvienojas, kā to lietot un dalīt. Kad plānoju būvniecību, vienojāmies, ka vajag noteikt esošo vērtību mīnus veiktos ieguldījumus un brāļa daļu izmaksāt. Vai to iespējams juridiski noformēt, lai vēlāk nerastos domstarpības (par aprēķināto summu, neatraidāmajām daļām šim vai citiem īpašumiem u. tml.)? Vai kompensāciju par dāvināta īpašuma daļu arī var noformēt kā dāvinājumu? Kā labāk rīkoties, ja šāda regulējuma nav? Vienam no vecākiem ir bērni arī no vēlākajām laulībām, viņiem tiek plānots cits mantojums. Ja tas netiek realizēts, vēlos, lai šāda fiksācija pēc 10–20 gadiem ļautu godīgi un precīzi noteikt katram piederīgās daļas. Pieļauju, ka būtu nepieciešams līgums ar brāli, kurā ietverts īpašuma novērtējums, manu jau veikto ieguldījumu uzskaitījums un brāļa apstiprinājums, ka saņēmis savu neatraidāmo daļu. Nav skaidrs, kā paredzēt citas neatraidāmās daļas, – noteikt brālim pienākumu segt viņa pusi, izrēķināt no kompensācijas vai citādā veidā.

A
atbild:
24. aprīlī, 2023

Jūsu aprakstītajā situācijā juridiski zeme ir uzdāvināta tikai jums, tomēr būtisks ir jautājums –, vai dāvinājuma līgumā ir paredzēts uzlikums attiecībā uz jūsu brāli, jo citādi Civillikuma 994. pants nosaka, ka par nekustamā īpašuma īpašnieku atzīstams tikai tas, kas par tādu ierakstīts zemesgrāmatās.

Lai būtu uzskatāms, ka vecāki ir nodevuši arī brālim to, kas pienāktos viņam kā neatņemamās daļas tiesīgajam, būtu nepieciešams vecākiem savas dzīves laikā pašiem (nevis caur jums) nodot brālim mantu tādā apmērā, kas varētu atbilst vismaz neatņemamajai daļai, jo tikai gadījumā, ja dāvinājums ir izdarīts tādā apmērā, ka dāvinātāja neatņemamās daļas tiesīgajiem neatliek pat viņu neatņemamās daļas, viņi var prasīt no apdāvinātā (jums), lai viņiem šīs daļas izdod. Tas nozīmē –, ja brālis (un citi bērni) mantojumā no vecākiem saņems mantu, kas atbildīs vismaz neatņemamajai daļai, tad nebūs pamata no jums prasīt to izmaksāt.

Aprēķinot neatņemamo daļu, jāņem par pamatu dāvinātāja mantas stāvoklis dāvināšanas laikā. Ja šī manta vēlāk pavairojusies, tad jāievēro tiklab šis pavairojums, kā arī tas, kas neatņemamās daļas tiesīgajam novēlēts rīkojumā nāves gadījumam (Civillikuma 1922. pants). Saskaņā ar Civillikuma 424. pantu neatņemamo mantojuma daļu noteic pēc tā mantinieku skaita, kāds palicis pēc mantojuma atstājēja nāves dienas. Savukārt saskaņā ar 425. pantu neatņemamā daļa ir puse no tās mantojuma daļas vērtības, kādu neatņemamās daļas tiesīgais manto pēc likuma.

Tas nozīmē, ka faktiski neatņemamo daļu būs iespējams aprēķināt, atklājoties mantojumam. Tiesību citiem mantiniekiem izprasīt no jums neatņemamo daļu ietekmēs tas, vai dāvinātāji, mantojumam atklājoties, būs atstājuši arī citu mantu. Līdz ar to būtu uzmanīgi jāattiecas pret vienošanos noslēgšanu un naudas izmaksām, pirms ir atklājies mantojums (ņemot vērā, ka ir arī citi mantinieki). Aicinātu jūs ar šo jautājumu vērsties pie jurista vai notāra (uzrādot noslēgto dāvinājuma līgumu), lai izsvērtu labākās rīcības iespējas konkrētajā gadījumā.

Labs saturs
3
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 13 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU