Lasīšanai: 1 minūte
TĒMA: Reģistri

Reģistri par īpašniekiem

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
04. aprīlī, 2023
Arta

Labdien! Lūgums sniegt lasītājiem skaidrojumu par īpašumu un īpašumtiesībām! Ja personai (fiziskai vai juridiskai), piemēram, zemesgrāmatā ir nostiprinātas tikai īpašumtiesības vai citā reģistrā transportlīdzekļa īpašumtiesības, kam pieder īpašums? Kādi normatīvie akti to nosaka (starptautiskie un iekšējie)? Paldies!

A
atbild:
12. aprīlī, 2023
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Indra Dogādova, zvērināta advokāte

Mantas piederību nosaka Latvijas Republikas normatīvie akti.

Informāciju par to, kurš ir mantas īpašnieks, ja mantai ir jābūt reģistrētai publiskā reģistrā, nosaka attiecīgais reģistrs.

Par nekustamā īpašuma īpašnieku informācija ir atrodama zemesgrāmatu reģistrā, un Civillikuma 994. pants paredz, ka par nekustamā īpašuma īpašnieku atzīstams tikai tas, kas par tādu ierakstīts zemesgrāmatās.

Savukārt par transportlīdzekļa, izņemot traktortehniku, īpašnieku ziņu reģistrēšanu atbild Transportlīdzekļu un to vadītāju valsts reģistrs, ko uztur Ceļu satiksmes drošības direkcija.