E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 28913
Lasīšanai: 3 minūtes
1
1

Ar jautājumiem par nekustamā īpašuma nodokļa parādu jāvēršas pašvaldībā

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
13. martā, 2023
Kristiāna

Labdien! Pirms vairākiem gadiem mutiski atteicāmies no tiesībām uz īpašumu, kas būtu saņemts mantojumā no tēta mammas. Visus šos gadus bija miers, neviens mani pat nepieminēja. Pirms dažiem mēnešiem saņēmu vēstuli, ka esmu viena no mantiniecēm šim īpašumam, kam izveidojies parāds. Nākamajā vēstulē jau bija rēķins par īpašuma nodokli, kas man jāmaksā. Šī īpašuma dēļ vairs nevaru saņemt trūcīgas/maznodrošinātas ģimenes statusu, kas mums ir svarīgi. Ko darīt šādā situācijā?

A
atbild:
23. martā, 2023

Saskaņā ar likuma “Par nekustamā īpašuma nodokli” 2. pantu nekustamā īpašuma nodokli maksā Latvijas vai ārvalstu fiziskās un juridiskās personas un uz līguma vai citādas vienošanās pamata izveidotas šādu personu grupas vai to pārstāvji, kuru īpašumā, tiesiskajā valdījumā vai – likumā noteiktajos gadījumos – lietošanā ir nekustamais īpašums.

Par nekustamā īpašuma īpašnieku minētā likuma izpratnē uzskatāma persona, kuras īpašuma tiesības uz nekustamo īpašumu ir nostiprinātas zemesgrāmatā vai kurai piederošais nekustamais īpašums (ēkas un inženierbūves) līdz Zemesgrāmatu likuma spēka atjaunošanai ir reģistrēts pašvaldībā vai Valsts zemes dienestā.

Par nekustamā īpašuma tiesisko valdītāju minētā likuma izpratnē uzskatāma:

  • persona, kurai atbilstoši likumā noteiktās institūcijas lēmumam zemes reformas gaitā zeme nodota (piešķirta) īpašumā par samaksu vai atjaunotas īpašuma tiesības uz to un zeme ierādīta (iemērīta) dabā;
  • persona, kurai īpašuma tiesības uz ēkām vai inženierbūvēm atjaunotas likumā noteiktajā kārtībā un kura tās ir pārņēmusi;
  • persona, kura nekustamā īpašuma valdījumu ieguvusi uz mantojuma tiesību vai cita pamata.

Savukārt Civillikuma 416. pants nosaka, ka gadījumā, ja mantinieki nav pieteikušies mantojumam vai ir atraidījuši mantojumu, zvērināts notārs izbeidz mantojuma lietu, konstatējot, ka manta atzīstama par bezmantinieka mantu un tā pieder valstij (vai noteiktos gadījumos – pašvaldībai).

Līdz ar to, ja mantojumam neesat pieteikusies vai esat to atraidījusi, tad, lai risinātu konkrēto situāciju, jums vispirms ir jāvēršas attiecīgajā pašvaldībā, lai noskaidrotu, uz kāda pamata (tiesību normām) jums tiek prasīts veikt nekustamā īpašuma nodokļa parāda samaksu.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 51 jautājumu. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas