E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 28846
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Tieslietas
2
3
2
3

Par kopīpašnieka tiesībām izpirkt citu kopīpašnieku daļas

J
jautā:
07. martā, 2023
Kristīne

Labdien! Laulības laikā uzdāvināju pusi dzīvokļa vīram. Šķiroties viņš nepiekrita pārdot man savu daļu. Uzdāvināja savai draudzenei, iekļaujot apgrūtinājumu, ka bijušajam vīram pieder tiesības uz mūžu būt dzīvoklī. Jaunā īpašniece šobrīd pārdod savu daļu. Pircējiem nav pateikusi, ka mēs dzīvojam dzīvoklī un ka ir apgrūtinājums. Man nepiedāvāja izpirkt. Uzzināju, jo pircēji brauca skatīties īpašumu. Pieprasa, lai atļauju tur dzīvot. Dzīvoklī dzīvoju es un mani trīs bērni. Dzīvoklis faktiski nav divām ģimenēm apdzīvojams. Esmu piedāvājusi izbeigt kopīpašumu, atpērkot viņas daļu. Pieaicināju novērtētāju un samaksāju pusi no tirgus cenas. Novērtētāji apgalvo, ka vērtība ir ļoti maza, jo ir apgrūtinājums. Otru īpašnieci tas neapmierina. Kā būs ar viņas daļas apgrūtinājumu? Kā to izbeigt? Paldies!

A
atbild:
23. martā, 2023

Civillikuma 1074. panta pirmā daļa noteic, ka nevienu kopīpašnieku nevar piespiest palikt kopīpašumā. No minētā izriet, ka otrai dzīvokļa kopīpašniecei ir tiesības savu kopīpašuma daļu atsavināt (kopā ar mūža lietojuma tiesībām par labu jūsu bijušajam laulātajam, ja vien viņš no tām neatsakās). Taču saskaņā ar Civillikuma 1073. panta pirmo daļu, ja kāds nekustamā īpašuma kopīpašnieks atsavina savu daļu personai, kura nav kopīpašnieks, tad pārējiem kopīpašniekiem divu mēnešu laikā, skaitot no pirkuma līguma noraksta saņemšanas, pieder pirmpirkuma tiesība (2060. panta 2. daļa un 2062. pants), bet gadījumos, kad pirmpirkuma tiesību nav bijis iespējams izlietot atsavinātāja vainas dēļ, – izpirkuma tiesība (1381. un turpmākie panti).

Tas nozīmē, ka gadījumā, ja otra kopīpašniece vēlas pārdot sev piederošo kopīpašuma daļu, jums jebkurā gadījumā ir pirmpirkuma tiesības uz tā iegādi (ievērojot cenu un nosacījumus, kādi noteikti pirkuma līgumā ar pircēju, kas nav kopīpašnieks, t. sk. mūža lietojuma tiesības par labu bijušajam laulātajam). Savukārt, ja kopīpašniece pārdod sev piederošo kopīpašuma daļu, jūs par to neinformējot, tad jūs varat izmantot izpirkuma tiesību (tiesības izpirkt no jaunā ieguvēja attiecīgo kopīpašuma daļu).

Tāpat jānorāda, ka gadījumā, ja vēlaties izbeigt kopīpašumu, bet nevarat par to vienoties ar otru kopīpašnieci, jums ir tiesības prasīt kopīpašuma izbeigšanu tiesas ceļā.

Civillikuma 1075. pants paredz, ka tiesa, ņemot vērā dalāmā priekšmeta īpašības un lietas apstākļus:

  • piespriež katram no kopīpašniekiem reālas daļas, uzliekot, kad vajadzīgs, viena daļai zināmus servitūtus par labu otra daļai;
  • atdod visu lietu vai daļu vienam vai vairākiem kopīpašniekiem ar pienākumu atlīdzināt daļu naudā;
  • noteic lietu vai daļu pārdot;
  • izšķir jautājumu ar lozi, it īpaši tad, kad jāizšķir, kuram no kopīpašniekiem paturēt sev pašu lietu vai daļu un kurš no viņiem apmierināms ar naudu;
  • noteic sadalīt dzīvokļu īpašumos nekustamo īpašumu, kurā ietilpst ēka ar dzīvojamām telpām.

Tāpat Civillikuma 1924. pants paredz iespēju atsaukt laulības laikā izdarītu dāvinājumu laulātajam, ja laulības iziršanu ar savām darbībām veicinājis tikai apdāvinātais (bijušais vīrs), bet šādas tiesības ir tikai viena gada laikā no dienas, kad stājies spēkā spriedums, ar kuru laulība šķirta, vai kad notārs taisījis laulības šķiršanas apliecību.

Labs saturs
3
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 178 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU