E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 28826
Lasīšanai: 3 minūtes
1
1

Vai var mantot omes dzīvokli

J
jautā:
05. martā, 2023
Alekss

Man no omes ir palicis dzīvoklis. Ome nomira pirms 8 gadiem, un dzīvokli vēl nav pārņēmusi pašvaldība. Vēlos uzzināt, vai varu mantot, ja dzīvoklis, cik zinu, bija privatizēts ap 2000. gadu, bet nebija ierakstīts zemesgrāmatā? Visus dokumentus ir iznīcinājusi cita persona, tādēļ nav neviena dokumenta. Ko un kā darīt, lai dabūtu dzīvokli mantojot? Vai arhīvos vai pašvaldībā būs pieejami dokumenti no dzīvokļa, lai mantotu? Šobrīd dzīvokli kaimiņš izmanto savu mantu turēšanai. Vai viņš to drīkst darīt, ja dzīvokli nav vēl pārņēmusi pašvaldība?

A
atbild:
08. martā, 2023
Inese Helmane
LV portāls

Civillikuma 693. pantā ir noteikti mantojuma pieņemšanas termiņi.

Pie notāra ar lūgumu uzsākt mantojuma lietu var vērsties tikai personas, kuras ir tiesīgas pretendēt uz mantojumu. Tie ir laulātais un radinieki uz likumiskās mantošanas pamata vai persona, kuru par savu testamentāro mantinieku (testamentā) vai līgumisko mantinieku (mantojuma līgumā) iecēlis mantojuma atstājējs.

Mantiniekam jāvēršas pie zvērināta notāra un ir rakstiski jāizsaka vēlme mantot. Mantošanas iesniegumu mantinieks iesniedz zvērinātam notāram, kurš praktizē tajā apgabaltiesas darbības teritorijā, kur bija mantojuma atstājēja pēdējā deklarētā dzīvesvieta, bet, ja tā nav zināma, – pēc mantojamās mantas vai tās galvenās daļas atrašanās vietas.

Notāram dažādos arhīvos ir iespēja atrast vajadzīgos īpašumtiesību apliecinošos dokumentus.

Kas attiecas uz kaimiņu, kurš dzīvokli izmanto kā mantu glabātavu: patvarīgi aizņemt svešu dzīvokli nevienam nav tiesiska pamata.

Taču vispirms vajadzētu noskaidrot, vai omes dzīvoklis nav atzīts par bezsaimnieka mantu un nepieder valstij vai pašvaldībai.

Civillikuma 416. panta pirmajā daļā ir noteikts: ja pēc mantojuma atstājēja nāves viņam mantinieki nav palikuši vai šie mantinieki likumiskā termiņā pēc publikācijas par mantojuma atklāšanos nav ieradušies vai nav pierādījuši savas mantojuma tiesības, manta piekrīt valstij. Likumā noteiktos gadījumos bezmantinieka manta piekrīt pašvaldībai.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas