E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 28810
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Nodokļi
10
10

Pašnodarbinātā nodokļu režīmi

J
jautā:
03. martā, 2023
Iveta

Kādu pašnodarbinātā nodokļu maksāšanas veidu izvēlēties? Strādāju algotā darbā, un ir jānokārto pašnodarbinātā statuss, lai varētu piestrādāt par sētnieci. Sētnieka atalgojums – 300,00 eiro mēnesī (pirms nodokļiem). Man ir 58 gadi.

A
atbild:
14. martā, 2023

Reģistrējoties Valsts ieņēmumu dienestā, jāizvēlas nodokļu režīms – vai nu vispārējais (jāveic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) un iedzīvotāju ienākuma nodoklis), vai mikrouzņēmumu nodoklis (jāsamaksā viens nodoklis no ienākumiem).

Vispārējā nodokļu režīmā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas jāveic reizi ceturksnī par mēnešiem, kuros ir ienākumi. Ja ienākumi mēnesī ir mazāki par 620 eiro (minimālā alga valstī), jāveic 10% iemaksas pensiju apdrošināšanai. Šajā nodokļu režīmā pašnodarbinātais maksā iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) reizi gadā, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju. Deklarācijā tiek iekļauti visi personas gada laikā gūtie ienākumi un izdevumi, jo IIN aprēķina no kopējiem gada ar nodokli apliekamajiem ienākumiem. Kopējos ienākumos ieskaita gan saimnieciskās darbības ienākumus (tie ir starpība starp ieņēmumiem un izdevumiem), gan citur, piemēram, algotā darbā, gūtos ienākumus. Apliekamā ienākuma noteikšanai (samazināšanai) ņem vērā neapliekamo minimumu, atvieglojumus, attaisnotos izdevumus. IIN likme gada ienākumam līdz 20 004 eiro ir 20%.

Mikrouzņēmumu nodokļa likme ir 25% apgrozījumam līdz 25 000 eiro gadā. Mikrouzņēmumu nodoklis (MUN) ietver sociālo apdrošināšanu un iedzīvotāju ienākuma nodokli. MUN maksātāja sociālajai apdrošināšanai tiek novirzīti 80% no samaksātā nodokļa. Pašnodarbinātais, MUN maksātājs, ir pakļauts pensiju apdrošināšanai, invaliditātes apdrošināšanai, maternitātes un slimības apdrošināšanai, veselības apdrošināšanai un vecāku apdrošināšanai. Saimnieciskās darbības ieņēmumi, par kuriem maksā MUN, nav jāuzrāda gada ienākumu deklarācijā. MUN maksātājam, kurš paralēli gūst ar iedzīvotāju ienākuma nodokli apliekamus ienākumus, ir ierobežojumi, piemēram, algai nevar piemērot IIN atvieglojumus.

Abos gadījumos no pašnodarbinātā sociālajām iemaksām tiek papildināts pensijas kapitāls.

Labs saturs
10
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 235 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas