Vai, nesastāvot laulībā, ir tiesības mantot no dzīvesbiedra

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
19. februārī, 2023
.

Labdien! Radās jautājums par mantojumu. Tēvs (mantojuma atstājējs) bijis kopdzīvē ar savu dzīvesbiedri (nav ne laulātā, ne sieva, ne līgava), kurai ir bērns (ne kopīgais), viņam vēl ir paša meita. Kā šādā gadījumā tiek sadalīts mantojums? Vai šī sieviete, kura nav ne laulātā, ne sieva, un sievietes meita drīkst pretendēt uz mantojumu?

A
atbild:
24. februārī, 2023

No likumiskās mantošanas aspekta kopdzīves partnere, kura nav mantojuma atstājēja laulātā, un viņas meita, kuras paternitāti mantojuma atstājējs nav atzinis vai adoptējis, nav tiesīgas pretendēt uz mantojumu, jo saskaņā ar Civillikuma 391. pantu pēc likuma aicināti mantot:

  • laulātais;
  • radinieki;
  • adoptētie.

Bet saskaņā ar Civillikuma 390. pantu mantinieki manto pēc likuma, kad nav mantojuma līguma vai testamenta vai kad tie nav spēkā.

Līdz ar to kopdzīves partnere un/vai viņas meita varētu kļūt par mantiniecēm, ja mantojums tiktu novēlēts ar testamentu vai mantojuma līgumu, taču, ja to nav, tad par vienīgo mantinieci varētu kļūt mantojuma atstājēja īstā meita.