Sprieduma izpildes izdevumu segšana

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
01. februārī, 2023
Ivars

Labdien!

Vai tiesu izpildītājs var vērst piedziņu par lietu, kas notikusi pirms 18 gadiem, ja esmu tikko noslēdzis maksātnespējas procesu un šāda prasība no tiesu izpildītāja puses maksātnespējas procesā netika pieteikta? Tagad tā pēkšņi “uzpeldēja”, un es par šādu lietu pat nezināju!

A
atbild:
09. februārī, 2023

Kaut arī esat noslēdzis maksātnespējas procesu un jūsu parādsaistības ir dzēstas, jums ir jāsedz spriedumu izpildes izdevumi. Respektīvi, izpildu lietās, kas atrodas tiesu izpildītāja lietvedībā, jums nav jāmaksā parādu summas, kuras ir dzēstas maksātnespējas procesā, taču ir jāsedz sprieduma izpildes izdevumi – tiesu izpildītāja izdevumi.

Maksātnespējas likuma 172. panta normas nosaka:

“(1) Izmaksas, kas parādniekam rodas pēc fiziskās personas maksātnespējas procesa pasludināšanas, tiek iedalītas fiziskās personas maksātnespējas procesa tiešajās un netiešajās izmaksās.

(2) Fiziskās personas maksātnespējas procesa tiešās izmaksas ir izmaksas, kas saistītas ar fiziskās personas maksātnespējas procesa nodrošināšanu:

1) izdevumi sludinājumu ievietošanai, izsoļu organizēšanai, norēķinu konta atvēršanai, apkalpošanai un slēgšanai;

2) izdevumi par pasta korespondences nosūtīšanas pakalpojumiem;

3) izdevumi, kas saistīti ar fiziskās personas mantas vērtēšanu;

4) izdevumi par notāra pakalpojumiem;

5) izdevumi, kas saistīti ar fiziskās personas mantas uzturēšanu, ja tā ir nodota administratoram, un darījumu pārbaudi, kā arī mantas un darījumu apdrošināšanu.

(3) Fiziskās personas maksātnespējas procesa tiešās izmaksas tiek segtas no parādnieka mantas pārdošanas rezultātā iegūtajiem līdzekļiem.

(4) Fiziskās personas maksātnespējas procesa netiešās izmaksas ir parādnieka uzturēšanas izmaksas pēc fiziskās personas maksātnespējas procesa pasludināšanas:

1) uzturēšanas izdevumi;

2) kārtējie nodokļu un nodevu maksājumi;

3) kārtējie uzturlīdzekļu maksājumi;

4) likumiskie maksājumi un maksājumi, kas izriet no tiem līgumiem, kuri tiek turpināti vai šajā likumā noteiktajā kārtībā noslēgti pēc fiziskās personas maksātnespējas procesa pasludināšanas (piemēram, administratīvie sodi, īres maksa, maksa par komunālajiem pakalpojumiem utt.);

5) izdevumi, kas saistīti ar trešajām personām piederošās mantas uzturēšanu līdz tās nodošanai šīm personām;

6) sprieduma izpildes izdevumi, ciktāl tie nav segti saskaņā ar Civilprocesa likumu.”