E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 28504
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Tieslietas
2
2

Kad ir jāgroza saistību dzēšanas plāns

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
01. februārī, 2023
Elīna

Man ir uzsākts maksātnespējas process, un esmu posmā, kad saistību dzēšanas plāns ir sastādīts un apstiprināts tiesā, ir veikti pirmie maksājumi kreditoriem, bet ir radušās neskaidrības ar maksājumiem, kad palielinās mani ienākumi. Saistību dzēšanas plānā ir norādīti ienākumi no mēnešalgas (812 eiro). Šajā mēnesī esmu saņēmusi arī prēmiju, kā rezultātā mani ienākumi ir lielāki, nekā norādīts saistību dzēšanas plānā (mēnešalga + prēmija, kopumā ienākumi bija 1187,74 eiro). Kā rīkoties šajā situācijā? Vai man ir pienākums kreditoriem vairāk maksāt vai jāturpina maksāt pēc apstiprinātā saistību dzēšanas plāna? Ja mani ienākumi ir mainīgi (var būt mēneši, kad prēmija netiek piešķirta), vai saistību dzēšanas plānā ir jāveic grozījumi caur tiesu?

A
atbild:
21. februārī, 2023
Olga Lauva
juriste

Atbilstoši Maksātnespējas likuma 162. pantam, ja fiziskās personas saistību dzēšanas plāna izpildes laikā mainās parādnieka ienākumi, viņam ir pienākums sagatavot fiziskās personas saistību dzēšanas plāna grozījumus, mainot šā plāna termiņu un tā ietvaros sedzamo saistību apmēru šā likuma 155. pantā paredzētajā veidā.

Parādnieks pagarina fiziskās personas saistību dzēšanas plāna izpildes termiņu un samazina sedzamo saistību apmēru, ja parādnieka ienākumi samazinās tādā apmērā, ka viņš acīmredzami nespēs segt fiziskās personas saistību dzēšanas plānā norādīto apmēru.

Parādnieks saīsina fiziskās personas saistību dzēšanas plāna izpildes termiņu un palielina sedzamo saistību apmēru, ja parādnieka ienākumi palielinās tādā apmērā, ka viņš acīmredzami spēs segt lielāku daļu no savām saistībām.

Ja parādnieks saistību dzēšanas procedūras laikā ir palielinājis savus ienākumus, veicot grozījumus fiziskās personas saistību dzēšanas plānā, viņš ir tiesīgs proporcionāli palielināt ne tikai saistību dzēšanai novirzāmo maksājumu daļu, bet arī to mantas daļu, kuru ir tiesīgs paturēt.

Ar fiziskās personas saistību dzēšanas plāna grozījumiem kreditorus iepazīstina šā likuma 149. pantā minētajā kārtībā, un tos apstiprina tiesa šā likuma 157. pantā minētajā kārtībā.

Ar tiesas lēmumu vienu reizi saistību dzēšanas procedūras laikā uz termiņu, kas nepārsniedz vienu gadu, var uz pusi samazināt fiziskās personas saistību dzēšanas plānā paredzētos parādnieka maksājumus kreditoriem, ja tā saistību dzēšanas procedūras laikā nespēj atrast algotu darbu vai ir kļuvusi darbnespējīgs.

Tātad fiziskajai personai tiesā apstiprinātais saistību dzēšanas plāns jāgroza tikai tajos gadījumos, ja ienākumi palielināsies vai samazināsies tādā apmērā, ka ietekmēs plāna īstenošanas termiņu, kas noteikts saskaņā ar Maksātnespējas likuma 155. pantu.

Fiziskās personas ienākumi kādā īsākā vai garākā laikposmā var atšķirties vai nebūt regulāri, tomēr, ja šīs izmaiņas pēc būtības nemaina tiesas jau vienreiz apstiprināto juridisko faktu (saistību dzēšanas plāna izpildes termiņa atbilstību parādnieka ienākumu apjomam), plānu nav nepieciešams vēlreiz apstiprināt tiesā.

Ja ienākumu palielināšanās nav tik būtiska vai regulāra, lai ietekmētu parādsaistību apmēru, ko fiziskā persona spējīga segt maksātnespējas procesā, attiecīgi – saistību dzēšanas plāna īstenošanas termiņu –, grozījumi plānā nav jāveic.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 117 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas