Bērnam piekrītošo mantojumu izvērtē bāriņtiesa

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
21. janvārī, 2023
Agrita

Labdien! Ja tēvam īpašumā ir 20 ha zemes, no tiem hektārs meža, kredīts 20 tūkstošu eiro apmērā, divi dzīvokļi. Vai tēva nāves gadījumā nepilngadīgie bērni un sieva drīkst pilnībā atteikties no mantojuma (gan zemes, gan dzīvokļiem, gan kredīta)? Vai bāriņtiesa necels pretenzijas, ka bērni atsakās? Tēvs ir no daudzbērnu ģimenes, un starp brāļiem pastāv nerakstīta vienošanās, ka zemē, lai gan oficiāli tā ir noformēta uz viena brāļa vārda, saimnieko visi.

A
atbild:
30. janvārī, 2023

Sieva drīkst atteikties no viņai piekrītošās mantojuma daļas, savukārt atteikšanās no nepilngadīgajiem bērniem piekrītošā mantojuma ir jāsaskaņo ar bāriņtiesu, jo bērna likumīgajam pārstāvim (mātei) ir jārīkojas bērna interesēs. Bāriņtiesas kompetencē ir vērtēt, vai mantojums nav pārlieku apgrūtināts ar parādiem un vai to pieņemt ir bērna interesēs. Jānorāda, ka bērna vārdā mantojumu jebkurā gadījumā drīkst pieņemt tikai ar inventāra tiesībām, kas nozīmē, ka ir jāsastāda mantas inventāra saraksts. Mantojuma pieņemšana ar inventāra tiesībām nozīmē, ka mantinieks tiek atbrīvots no pienākuma segt parādu no paša mantas, parādus sedzot tikai ar saņemto mantojumu (skat. Civillikuma 708. un turpmākos pantus).