E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 35844
Lasīšanai: 4 minūtes

Ja nepilngadīgais bez tiesībām vada auto, kurā atrodas alkohola reibumā guļošs tēvs

J
jautā:
18. martā, 2025
Evelina

Labdien! Par personu sodīšanu šādā situācijā: 16 gadus vecs bērns, kurš  nav lietojis alkoholu, apsēžas pie stūres un brauc ar auto līdz savām mājām. Transportlīdzekļa vadītāja apliecības viņam nav, mācību atļaujas arī nav. Automašīnā blakus sēdeklī guļ alkohola reibumā esošais tēvs. Dēlam atļauju sēsties pie stūres viņš devis vai prasījis nav. Ja šo auto aptur policija, kuras personas un kādu sodu saņem?

A
atbild:
09. aprīlī, 2025
Linda Ņikona
LV portāls
Vēršam uzmanību, ka sniegtā atbilde ir informatīva un nav saistoša tiesību piemērotājiem.

Administratīvās atbildības likuma (AAL) 6. pants paredz, ka pie administratīvās atbildības ir saucama fiziskā persona, kura līdz administratīvā pārkāpuma izdarīšanas brīdim sasniegusi 14 gadu vecumu. 

Nepilngadīgajiem vecumā no 14 līdz 18 gadiem par administratīvajiem pārkāpumiem piemēro audzinoša rakstura piespiedu līdzekļus. Administratīvo sodu nepilngadīgajam vecumā no 14 līdz 18 gadiem piemēro, ja audzinoša rakstura piespiedu līdzekļa piemērošana konkrētajā gadījumā nav lietderīga. 

Ņemot vērā Valsts policijas iepriekš sniegtās atbildes uz līdzīgiem jautājumiem, aprakstītajā situācijā nepilngadīgajam tiktu piemērots administratīvais sods, nevis audzinoša rakstura piespiedu līdzekļi. 

Saskaņā ar Ceļu satiksmes likuma (CSL) 51. panta sestās daļas 1. apakšpunktu par transportlīdzekļa vadīšanu, ja nav transportlīdzekļu vadīšanas tiesību (transportlīdzekļu vadīšanas tiesības nav noteiktā kārtībā iegūtas vai ir atņemtas), piemēro naudas sodu transportlīdzekļa vadītājam no piecdesmit sešām līdz simt četrpadsmit naudas soda vienībām (no 280 līdz 570 eiro). 

Atbilstoši AAL 267. pantam, ja nepilngadīgajai sodītajai personai ir savi finanšu līdzekļi, naudas sodu maksā nepilngadīgā sodītā persona. 

Savukārt, ja nepilngadīgajai sodītajai personai nav savu finanšu līdzekļu, naudas sodu maksā nepilngadīgā likumiskie pārstāvji, izņemot gadījumus, kad nepilngadīgais ir nodots aprūpē audžuģimenei vai atrodas bērnu aprūpes iestādē. 

Ņemot vērā, ka blakus sēdeklī alkohola reibumā guļošais tēvs dēlam ne prasīja, ne arī deva atļauju vadīt transportlīdzekli, par nelikumīgu transportlīdzekļa vadīšanu atbildība jāuzņemas nepilngadīgajam dēlam. 

Vienlaikus tēvam var tikt piemērota administratīvā atbildība par bērna atstāšanu bez uzraudzības. 

Proti, Bērnu tiesību aizsardzības likuma (BTAL) 83. pantā noteikts, ka par bērna uzraudzīšanu, atrodoties alkohola, narkotisko, psihotropo, toksisko vai citu apreibinošo vielu ietekmē, kas var ierobežot spējas nodrošināt bērna drošību un aizsardzību no iespējamiem bērna dzīvības un veselības apdraudējumiem, ja to izdarījusi persona, kura atbildīga par bērna uzraudzību, piemēro brīdinājumu vai naudas sodu līdz četrdesmit divām naudas soda vienībām (līdz 210 eiro). 

Saskaņā ar BTAL 3. pantu bērns ir persona, kas nav sasniegusi 18 gadu vecumu, izņemot tās personas, kuras saskaņā ar likumu izsludinātas par pilngadīgām vai stājušās laulībā pirms 18 gadu vecuma sasniegšanas. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 172 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas