E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 28465
Lasīšanai: 2 minūtes
TĒMA: Tieslietas

Ko drīkst ietvert apelācijas sūdzībā

J
jautā:
20. janvārī, 2023
Laura

Pirmās instances administratīvajā tiesā bija mana prasība, kuras priekšmets bija pienākuma uzlikšana attiecīgajai bāriņtiesai lemt par tāda administratīvā akta izdošanu, ar kuru tiktu pārtrauktas aizgādības tiesības mana bērna tēvam un noteikta nemantiskā kaitējuma piedzīšana no attiecīgās pašvaldības 7000 eiro apmērā. Iznākums: uzlikts pienākums bāriņtiesai lemt par administratīvā akta izdošanu, atlīdzināt nemantisko kaitējumu 1000 eiro apmērā. Nepiekrītot nemantiskā kaitējuma apmēram, spriedums pārsūdzēts otrās instances tiesā (administratīvajā apgabaltiesā). Līdz administratīvajai apgabaltiesai nav pagūts savākt pierādījumus mantiskā kaitējuma nodarījumam no personas neatkarīgu apstākļu dēļ (jaundzimušais, tiesas atteikums atlikt lietas izskatīšanu). Ja līdz pirmās instances tiesai persona nepaspēj sagatavot pieteikumu par mantiskā kaitējuma nodarījumu, vai mantiskā kaitējuma atlīdzību var prasīt no otrās instances tiesas?

A
atbild:
24. janvārī, 2023
Sandis Zellis
jurists

Atbilstoši Administratīvā procesa likuma 294. panta pirmajai daļai apelācijas sūdzībā nedrīkst grozīt pieteikuma priekšmetu vai pamatu, ietvert jaunus prasījumus, kas nav pieteikti pirmās instances tiesā. Savukārt minētā panta otrā daļa noteic, ka par jaunu prasījumu neuzskata:

  • prasījuma precizēšanu;
  • acīmredzamu kļūdu izlabošanu pieteikumā;
  • prasību atlīdzināt mantas vērtību sakarā ar prasītās mantas atsavināšanu, zaudēšanu vai izmaiņām tās sastāvā;
  • prasījumu kopējās summas robežās grozīt šīs summas sastāvdaļas;
  • prasījuma atzīt tiesības grozīšanu uz prasījumu atjaunot aizskartās tiesības lietas gaitā mainījušos apstākļu dēļ.

Turklāt minētā likuma 302. panta otrajā daļā noteikts, ka apelācijas instances tiesa izskata tikai tos prasījumus, kuri izskatīti pirmās instances tiesā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 199 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas