Par mantojuma lietu jāvēršas pie notāra

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
03. janvārī, 2023
Rūta

Sveicināti! Radusies interesanta situācija. Tēvam, kurš nomira 2011. gadā, piederēja dzīvoklis. Papīros atradu, ka mamma bija uzsākusi mantojuma lietu, bet nekur neatradu mantojuma apliecību. Mamma nomira 2022. gadā. Vēršoties pie notāra, viņš apgalvoja, ka īpašums ir uz tēva vārda. Mamma nav pārrakstījusi īpašumu uz sava vārda. Kā man rīkoties, esot meitai? Pēc būtības esmu nākamā mantiniece. Ko darīt, lai īpašums, kas ir uz tēva vārda, man netiktu atņemts, ja mamma, iespējams, pilnībā nav sakārtojusi mantojuma lietu? Vai var atsākt tēva mantojuma lietu? Lūdzu, izskaidrojiet tālākās rīcības soļus! Liels paldies!

A
atbild:
26. janvārī, 2023

Jūsu minētajā situācijā ir būtiski noskaidrot, kādā stadijā ir palikusi tēva mantojuma lieta, proti, vai māte tēva mantojumu ir pieņēmusi, bet nav veikusi īpašuma reģistrāciju uz sava vārda, vai arī mantojuma lieta nav nokārtota līdz galam. Jānorāda, ka jūs kā meita esat tēva likumiskā mantiniece (sk. Civillikuma 399. pantu), kura nav atstumjama no mantojuma (skat. Civillikuma 423. pantu), kas nozīmē, ka ne tikai mātei, bet arī jums bija tiesības pieteikties uz tēva mantojumu (jāzina arī lietas apstākļi, piemēram, vai tēvs ir atstājis testamentu). Līdz ar to jums būtu jāvēršas pie notāra, pie kura tika uzsākta tēva mantojuma lieta, lai noskaidrotu nepieciešamo informāciju, t. i., vai māte patiešām ir sākusi kārtot tēva mantojuma lietu vai arī ne (būtiski – vai māte vispār pieteicās uz mantojumu, vai bija vēl citi mantinieki). Ja mantojuma lieta tomēr netika uzsākta, tad jūs kā likumīgā mantiniece to varētu nokārtot. Savukārt, ja māte jau ir mantojusi konkrēto īpašumu, tad jums ir jāuzsāk mātes mantojuma lieta, lai varētu mantot arī to, kas mātei bija piekritīgs no tēva mantojuma. Aicinu personīgi vērsties pie zvērināta notāra, kurš varēs precīzi izskaidrot jūsu iespējas konkrētajā situācijā.