E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 28241
Lasīšanai: 2 minūtes

Foto materiālu izmantošana

J
jautā:
02. janvārī, 2023
Linda

Labdien! Vai fotogrāfs drīkst publicēt fotosesijas laikā uzņemtās bildes, kurās redzama fiziska persona, bez bildēs redzamās fiziskās personas piekrišanas? Par fotosesiju tika veikta samaksa, taču sākotnēji netika atrunāts, vai fotogrāfs drīkstēs fotogrāfijas izmantot portfolio papildināšanai.

A
atbild:
30. janvārī, 2023

Vispārīgās datu aizsardzības regulas 2016/679 izpratnē fiziskās personas sejas attēls ir fizisko personu dati.

Fizisko personu datu apstrādes priekšnosacījumu tiesiskais pamats reglamentēts Regulas 5. un 6. pantā.

Kā tas izriet no jautājuma, jums tika veikta samaksa par piedalīšanos fotosesijā, t. i., pušu starpā pastāv līgumiskas attiecības par datu apstrādi un izmantošanu. Atbilde uz jautājumu sākotnēji meklējama pušu starpā noslēgtajā līgumā. No līguma izriet, ka fotogrāfs, slēdzot līgumu par fotosesijas veikšanu, iegūtos materiālus (datus) var izmantot komerciāla rakstura satura radīšanai peļņas gūšanas nolūkos, taču šādos apstākļos līgumā ir jābūt atrunātam datu izmantošanas mērķim un veidam. Ja līgumā ir atrunāts, ka fotogrāfs ir tiesīgs veikt šādas darbības (izmantot iegūtos materiālus komerciāla satura radīšanai un šo datu publiskošanai tīmekļvietnēs un citur), tad datu subjekta “piekrišana” šādā gadījumā nav piemērojama, jo datu publiskošana atbilst Regulas 6. panta pirmās daļas b) apakšpunktā noteiktajam tvērumam – līgumsaistību ietvaros.

Savukārt, ja līgums neparedz fotogrāfa tiesības datus publiskot un izplatīt tīmekļvietnēs, tad fotogrāfs ir pārkāpis Regulas 6. pantā noteiktā tiesiskā pamata izmantošanu, un jums ir tiesības pieprasīt šos datus no publiski pieejamajām tīmekļvietnēm dzēst (izmantot iegūtos datus tikai atbilstoši līguma priekšnosacījumiem).

Ja jūsu prasījumi netiek izpildīti, jums ir tiesības iesniegt sūdzību Datu valsts inspekcijā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 194 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas