Labdien! Vai fotogrāfs drīkst publicēt fotosesijas laikā uzņemtās bildes, kurās redzama fiziska persona, bez bildēs redzamās fiziskās personas piekrišanas? Par fotosesiju tika veikta samaksa, taču sākotnēji netika atrunāts, vai fotogrāfs drīkstēs fotogrāfijas izmantot portfolio papildināšanai.
Vispārīgās datu aizsardzības regulas 2016/679 izpratnē fiziskās personas sejas attēls ir fizisko personu dati.
Fizisko personu datu apstrādes priekšnosacījumu tiesiskais pamats reglamentēts Regulas 5. un 6. pantā.
Kā tas izriet no jautājuma, jums tika veikta samaksa par piedalīšanos fotosesijā, t. i., pušu starpā pastāv līgumiskas attiecības par datu apstrādi un izmantošanu. Atbilde uz jautājumu sākotnēji meklējama pušu starpā noslēgtajā līgumā. No līguma izriet, ka fotogrāfs, slēdzot līgumu par fotosesijas veikšanu, iegūtos materiālus (datus) var izmantot komerciāla rakstura satura radīšanai peļņas gūšanas nolūkos, taču šādos apstākļos līgumā ir jābūt atrunātam datu izmantošanas mērķim un veidam. Ja līgumā ir atrunāts, ka fotogrāfs ir tiesīgs veikt šādas darbības (izmantot iegūtos materiālus komerciāla satura radīšanai un šo datu publiskošanai tīmekļvietnēs un citur), tad datu subjekta “piekrišana” šādā gadījumā nav piemērojama, jo datu publiskošana atbilst Regulas 6. panta pirmās daļas b) apakšpunktā noteiktajam tvērumam – līgumsaistību ietvaros.
Savukārt, ja līgums neparedz fotogrāfa tiesības datus publiskot un izplatīt tīmekļvietnēs, tad fotogrāfs ir pārkāpis Regulas 6. pantā noteiktā tiesiskā pamata izmantošanu, un jums ir tiesības pieprasīt šos datus no publiski pieejamajām tīmekļvietnēm dzēst (izmantot iegūtos datus tikai atbilstoši līguma priekšnosacījumiem).
Ja jūsu prasījumi netiek izpildīti, jums ir tiesības iesniegt sūdzību Datu valsts inspekcijā.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 200 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!