TĒMA: Mājoklis

Kādas tiesības rada dzīvesvietas deklarācija

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
01. janvārī, 2023
Jānis

Labdien! Mana mamma, kurai ir 83 gadi, jau sen ir deklarējusi dzīvesvietu pie savas māsas. Visu šo laiku mamma dzīvo ar mani, pamatā viņa ir nestaigājošs cilvēks ar diabētu, kas ir jau 40 gadu. Tagad viņas māsa grib, lai mamma “izrakstās”, jo pastāv iespēja, ka es “sagrābju” viņas dzīvokli. Kā man pārrakstīt mammu uz savu deklarēto dzīvesvietas adresi, ņemot vērā, ka mamma nepamet dzīvokli jau no Covid-19 pandēmijas sākuma. Pateicos par palīdzību!

A
atbild:
04. janvārī, 2023

Pēc savas deklarētās dzīvesvietas personai ir tiesības saņemt atbilstošus pašvaldības sociālos pakalpojumus, ārstniecības pakalpojumus u. c.

Dzīvesvietas deklarācija nerada īpašumtiesības. Dzīvesvietas deklarēšanas fakts pats par sevi nerada civiltiesiskas saistības. Tas ir noteikts Dzīvesvietas deklarēšanas likuma 2. pantā.

Savukārt par nekustamā īpašuma īpašnieku atzīstams tikai tas, kas par tādu ierakstīts zemesgrāmatā (saskaņā ar Civillikuma 994. pantā noteikto).

Deklarēt dzīvesvietu var elektroniski, izmantojot Latvija.lv pieejamo pakalpojumu “Dzīvesvietas deklarēšana vai norādīšana”.