Valdes tiesības

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
28. novembrī, 2022
guntis

Labdien! Esmu jums jau vaicājis, vai kooperatīvās sabiedrības valde, kad tai patīk un divas nedēļas pirms kopsapulces, var saviem biedriem uzlikt maksājumu (par ceļa asfaltēšanu), kurā valdes locekļi ir ieinteresēti?

A
atbild:
28. novembrī, 2022

Kā jau tas tika skaidrots iepriekš, kooperatīvo sabiedrību darbību reglamentē Kooperatīvo sabiedrību likums.

Šī likuma 30. pants nosaka, ka biedru kopsapulce ir augstākā sabiedrības pārvaldes institūcija.

Likuma 31. panta 2. daļā noteikts, ka bez 1. daļā noteiktās biedru kopsapulces ekskluzīvās kompetences sabiedrības statūtos var paredzēt arī citus jautājumus, kuru izlemšana ir vienīgi biedru kopsapulces kompetencē.

Līdz ar to primāri ir skatāma valdes kompetence sabiedrības statūtu noteiktajā tvērumā.

Ja ceļa asfaltēšanas jautājums tika nodots izskatīšanai (lēmuma pieņemšana “par” vai “pret” šādu darbu veikšanai) sabiedrības biedru kopsapulcē, tad minētā lēmuma pieņemšana ir sabiedrības biedru (nevis valdes) kompetencē.

Ja sabiedrības valde tomēr ir pieņēmusi lēmumu, kas nav tās kompetencē, tad sabiedrības biedru kopsapulce kā augstākā sabiedrības lēmējinstitūcija šādu lēmumu ir tiesīga atcelt.

Jautājums, vai valde ir pārsniegusi savas kompetences robežas, ir skatāms kontekstā ar tai piešķirtajām pilnvarām, kas izriet no sabiedrības dibināšanas līguma un statūtiem.