Atvaļinājuma naudas aprēķināšana un izmaksa

J
jautā:
04. septembrī, 2013
Imants Mencis

Strādāju transporta uzņēmumā par šoferi tālbraucēju. Darbs notiek maiņās. Sešas nedēļas strādāju, divas brīvas. Darba alga uz papīra 450 Ls mēnesī. Alga uz papīra par nostrādāto gadu: 10.2012 – 274 Ls, 11.2012. – 172 Ls,12.2012. – 450 Ls,01.2013. – 266 Ls, 02.2013.- 450 Ls,03.2013.- 382 Ls, 04.2013.- 150 Ls, 05.2013.- 450 Ls, 06.2013.- 236 Ls, 450 Ls, 07.2013. – 300 Ls.12.septembrī paliek vienpadsmit mēneš, kopš strādāju uzņēmumā. Cik apmēram varētu būt mana atvaļinājuma nauda, un kad tieši man būtu jāizmaksā atvaļinājuma nauda - šinī mēnesī vai tikai oktobrī, atgriežoties darbā?

A
atbild:
04. septembrī, 2013
Zaida Kalniņa
LV portāls

Grāmatvedis darbiniekam pienākošos atvaļinājuma naudu aprēķina, ņemot vērā darbinieka dienas vidējo izpeļņu, neatkarīgi no tā, kādu darba laiku veidu – maiņu darbu vai citu – darbinieks strādā.  Darba likuma 75.panta devītā daļa paredz, ka par ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma laiku izmaksājamo summu aprēķina, dienas vidējo izpeļņu reizinot ar darba dienu skaitu atvaļinājuma laikā. Savukārt dienas vidējo izpeļņu aprēķina, pēdējo sešu mēnešu darba samaksas kopsummu dalot ar šajā periodā nostrādāto dienu skaitu.

Ja iepriekš minētais ir jāpaskaidro populārā (viegli saprotamā) valodā, tad var teikt, ka atvaļinājuma nauda ir apmēram tāda pati kā alga. No atvaļinājuma naudas (kas aprēķināta uz papīra) arī ietur nodokļus – iedzīvotāju ienākuma nodokli, sociālās iemaksas – un piemēro atvieglojumus par apgādājamiem, ja tādi ir.

Darbinieks var prasīt ikgadējā četru nedēļu apmaksātā atvaļinājuma piešķiršanu par pirmo darba gadu, ja viņš pie darba devēja ir nepārtraukti nodarbināts ne mazāk kā sešus mēnešus.

Atvaļinājuma nauda ir izmaksājama ne vēlāk kā vienu dienu pirms atvaļinājuma. Šādu rīcības kārtību darba devējam nosaka Darba likuma 69.panta 4.daļa.