E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 27953
Lasīšanai: 2 minūtes
2
2

Kopīpašuma izbeigšana

J
jautā:
24. novembrī, 2022
Zane

Kas ir domāts ar jēdzienu “cita persona” Dzīvokļa īpašuma likuma 4. panta 1. daļas 3. apakšpunktā “zemesgabals, uz kura atrodas attiecīgā dzīvojamā māja, ja tas nepieder citai personai”? Kā kopīpašnieki vēlamies izbeigt kopīpašumu, sadalot to dzīvokļu īpašumos. Taču viens no kopīpašniekiem, kura lietošanā ir lielākais dzīvoklis, bet viņam piederošā zemes daļa ir mazāka nekā īpašuma daļa par ēkām (dzīvoklis ir aptuveni 1/3 daļa ēku, savukārt zeme – 1/5), pieprasa, lai arī zeme tiktu pārdalīta atbilstoši ēku domājamajai daļai, pamatojoties uz šo punktu. Vai šajā gadījumā pārējie divi īpašnieki, kuriem pieder 4/5 (vienam 3/5 un otram 1/5) zemes, nav traktējami kā “cita persona”, kuru īpašumtiesības uz zemi tiek aizskartas?

A
atbild:
25. novembrī, 2022

Ar jēdzienu “cita persona” Dzīvokļa īpašuma likuma 4. panta 1. daļas 3. punktā ir saprotama persona, kurai nepiederētu dzīvokļa īpašums (arī tā domājamās vai reālās daļas), bet kurai piederētu zemesgabals (vai tā daļa) atsevišķi. Citiem vārdiem sakot, uz citai personai piederošas zemes ir uzbūvēta māja (kopīpašums), kuru kopīpašnieki vēlas sadalīt atsevišķos dzīvokļu īpašumos. Šādā situācijā tiktu izdalīti tikai dzīvokļa īpašumi, bet zeme piederētu “citai personai”.

Tā kā jūsu gadījumā visiem kopīpašniekiem atšķirīgās proporcijās pieder arī zemes īpašums, tad, izbeidzot kopīpašumu (dzīvojamā māja) un sadalot to atsevišķos dzīvokļu īpašumos, katram atsevišķā dzīvokļa īpašniekam nemainīgi pieder tik daudz zemes domājamo daļu, cik piederēja pirms sadalīšanas. Zemi (zem mājas, kas sadalīta dzīvokļu īpašumos, un ar māju saistīto funkcionāli nepieciešamo zemesgabalu) sadalīt reālajās daļās nav iespējams.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 161 jautājumu. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU