Galviniekam jāapzinās galvojuma saistības

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
22. novembrī, 2022
Kredītsaistības

Vai kredītiestāde drīkst automātiski noņemt no bankas konta kredīta summu un procentus, ja konta īpašniekam (galvotāja statuss) ir tikai valsts pabalsti bērnu uzturēšanai?

A
atbild:
30. novembrī, 2022

Jūsu minētajā situācijā ir jāskatās, ko paredz galvinieka ar kredītiestādi noslēgtais galvojuma līgums. Proti, vai galvinieks atbild par parādu “kā pats parādnieks”, kādos gadījumos no galvinieka var tikt ieturēta nauda (piemēram, ja galvenā aizņēmēja kontā nav pietiekamu līdzekļu) u. tml. Līdz ar to ieteiktu vispirms galviniekam rūpīgi iepazīties ar uzņemtajām saistībām un neskaidrību gadījumā vērsties pie kredītiestādes. Vēl ir jāņem vērā, vai maksājumi tiek ieturēti, pamatojoties uz līgumu, vai arī notiek piespiedu piedziņas process (tiesas nolēmums), un maksājumi tiek ieturēti saskaņā ar zvērināta tiesu izpildītāja rīkojumu. Ja ieturējumi tiek veikti pirms parāda piedziņas procesa, tad nav noteikts aprobežojums attiecībā uz galvinieka naudas līdzekļiem, ja kredītiestāde maksājumu ietur atbilstoši līguma noteikumiem. Savukārt tiesu izpildītājs piedziņas procesā ir ierobežots attiecībā uz parādnieka rīcībā atstājamo līdzekļu apmēru, taču pie nosacījuma, ka parādnieks ir paziņojis par kontā esošo naudas līdzekļu izcelsmi, uz kuriem nevar tikt vērsta piedziņa.

Vairāk par galvojuma saistībām varat uzzināt LV portāla publikācijā šeit.