No mantojuma nodoklis nav jāmaksā

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
08. novembrī, 2022
Baiba

Labdien! Mamma dzīvoja laukos, privātīpašumā. Pirms desmit gadiem pierakstījos īpašumā (2012. gadā). Pirms astoņiem gadiem pārbraucu dzīvot pie mammas (2014. gadā). Noslēdzām uztura līgumu (pēc viņas vēlēšanās). Šogad mammīte aizgāja citā dzīves laukā. Kļuvu par vienīgo īpašnieci īpašumam, tātad saņēmu to mantojumā (šādi laikam to apzīmē juridiski, ja kļūdos, labojiet mani). Vai par mantoto (saņemto) īpašumu jāmaksā nodoklis? Nemāku precīzi nosaukt, kāds tieši nodoklis, tāpēc jautāju jums, zinošiem cilvēkiem. Lūdzu, palīdziet saprast likumā noteikto! Īpašumu negrasos pārdot.

A
atbild:
21. novembrī, 2022
Lidija Dārziņa
LV portāls

Uztura līgumu slēdz par nekustamo īpašumu, proti, uztura ņēmējs šādi, ar līgumu, nodod sev piederošā īpašuma tiesības uztura devējam – cilvēkam, ar kuru tiek slēgts līgums, – apmaiņā pret aprūpes pakalpojumu. Parasti uztura ņēmējs paliek dzīvot savā īpašumā, un zemesgrāmatā tiek ierakstīta dzīvokļa tiesība. Parakstot līgumu, uztura ņēmējs zaudē savas īpašuma tiesības. Tiek nodrošināta iespēja dzīvot īpašumā līdz mūža galam, taču īpašuma tiesības pāriet uztura devējam.

Ja uztura līgums nav bijis reģistrēts zemesgrāmatā, bet jums ir izsniegta mantojuma apliecība, varat zemesgrāmatā reģistrēt īpašuma tiesības uz mantoto īpašumu. Šo situāciju ieteicams pārrunāt ar notāru.

Nodoklis no mantota īpašuma kā ienākuma nav jāmaksā. Ierakstot nekustamo īpašumu zemesgrāmatā, jāmaksā nodevas.