TĒMA: Tieslietas

Ja ir strīds par mantojumu

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
08. novembrī, 2022
Andris

Labdien! Divi brāļi pirms gada un viena mēneša ir likumiskā kārtā mantojuši no mirušā tēva māju, katrs 1/2. Pirmais brālis savu nekustamā īpašuma daļu jau ir pārdevis citam īpašniekam, jo otrs brālis atteicās no pirmpirkuma tiesībām. Tēvs nebija sastādījis testamentu. Pagājis vairāk nekā gads, bet otrs brālis apgalvo, ka tēvs visu māju ir novēlējis tikai viņam vienam, apmelo pirmo brāli par necienīgu rīcību pret tēvu, viņam dzīvam esot. Šis brālis norāda, ka pirmais brālis nav bijis tiesīgs mantot tēva īpašumu, esot pierādījumi, un ka viņš ir atradis testamentu, draud ar tiesas darbiem. Vai otrs brālis ir tiesīgs apstrīdēt mantojumu? Kā rīkoties pirmajam brālim, kurš nekādus pārkāpumus nav veicis, kā sevi juridiski aizstāvēt?

A
atbild:
28. novembrī, 2022

Civillikums paredz tādu iespēju kā mantojuma prasības celšana, ja ir strīds par mantojumu (skat. Civillikuma 667.–689. pants). Šāda prasība ir ceļama civilprocesuālā kārtībā, kas nozīmē, ka civilprocesā darbojas “sacīkstes princips”: katrai pusei ir jāpierāda sava taisnība, proti, iesniedzot pierādījumus, kas apliecina puses prasības vai iebildumu pamatotību. Līdz ar to gadījumā, ja brālis vērsīsies tiesā, viņam būs jāiesniedz testaments un jāpierāda citu apgalvojumu esamība, savukārt otram brālim būs jāsniedz savi paskaidrojumi, jāatspēko nepatiesie apgalvojumi, ja tādi ir. Ja brālis vērsīsies tiesā, tad savu interešu aizstāvībai rekomendēju vērsties pie jurista vai zvērināta advokāta.