TĒMA: Tieslietas

Kādu iemeslu dēļ var izbeigt maksātnespējas procesu

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
04. novembrī, 2022
Kārlis

Vai parādniekam var nedzēst saistības pasludināta maksātnespējas procesa ietvaros, ja parādnieks pirms pieciem gadiem, kad vēl netika pasludināta maksātnespēja, ir atbrīvojies no mantas, noslēdzot pirkuma līgumu?

A
atbild:
28. novembrī, 2022

Mantas pārdošana pati par sevi nav uzskatāma par maksātnespējas procesa piemērošanas ierobežojumu, bet nozīme ir tam, kādu iemeslu dēļ tas ir darīts. Maksātnespējas process ir paredzēts godprātīgiem parādniekiem.

Maksātnespējas likuma 130. pants nosaka, ka fiziskās personas maksātnespējas process nav piemērojams vai pārtraucams personai:

  • kura pēdējo triju gadu laikā pirms fiziskās personas maksātnespējas procesa pasludināšanas ir sniegusi apzināti nepatiesu informāciju saviem kreditoriem;
  • kura ir izlietojusi piešķirto kredītu līgumā neparedzētiem mērķiem, un par to ir stājies spēkā kompetentas institūcijas nolēmums kriminālprocesā;
  • kurai pēdējo 10 gadu laikā pirms fiziskās personas maksātnespējas procesa pasludināšanas ir izbeigts fiziskās personas maksātnespējas process, kura ietvaros dzēstas saistības;
  • pēdējo piecu gadu laikā pirms fiziskās personas maksātnespējas procesa pasludināšanas vai fiziskās personas maksātnespējas procesa laikā ir stājies spēkā kompetentas institūcijas nolēmums kriminālprocesā, ar kuru konstatēts, ka parādnieks ir izvairījies no nodokļu samaksas;
  • kurai pēdējā gada laikā pirms fiziskās personas maksātnespējas procesa pasludināšanas ir izbeigts fiziskās personas maksātnespējas process, nedzēšot saistības;
  • kura pēdējo triju gadu laikā pirms fiziskās personas maksātnespējas procesa pasludināšanas ir tikusi atbrīvota no parādsaistībām Fiziskās personas atbrīvošanas no parādsaistībām likumānoteiktajā kārtībā neatkarīgi no tā, vai atbrīvošana no parādsaistībām vēlāk ir atcelta.

Savukārt Maksātnespējas likuma 153. pants paredz, ka saistību dzēšanas procedūru nepiemēro vai pārtrauc šādos gadījumos:

  • parādnieks pēdējo triju gadu laikā pirms fiziskās personas maksātnespējas procesa pasludināšanas vai maksātnespējas procesa laikā ir slēdzis darījumus, kuru rezultātā kļuvis maksātnespējīgs vai radījis zaudējumus kreditoriem, turklāt viņš apzinājās vai viņam vajadzēja apzināties, ka šādu darījumu slēgšana var novest līdz maksātnespējai vai zaudējumu radīšanai kreditoriem;
  • parādnieks ir sniedzis apzināti nepatiesu informāciju par savu mantisko stāvokli un slēpis savus patiesos ienākumus;

parādnieks nepilda bankrota vai saistību dzēšanas procedūrā paredzētos pienākumus, būtiski apgrūtinot maksātnespējas procesa efektīvu norisi.