E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 27637
Lasīšanai: 4 minūtes
1
2
1
2

Vai galviniekam jāmaksā kredīts, ja kredītņēmējs ir miris

J
jautā:
19. oktobrī, 2022
Galvotājs

Labdien! Esmu galvotājs īpašumam, kuram sen bija paņemts hipotekārais kredīts. Tagad īpašnieks ir miris. Esmu īpašumam gan galvotājs, gan likumiskais līdzmantinieks. Notārs apgalvoja, ka banka, kamēr norisinās mantojuma lieta un tiek apzināti citi iespējamie mantinieki, nevar no manis kā galvotāja automātiski pieprasīt segt visus kredīta maksājumus (kredīta summa un procenti). Bankā apgalvoja, ka, tā kā esmu galvotājs, viņiem par citiem mantiniekiem ir vienalga, jo esmu galvotājs, tāpēc man nav citas izejas, būs jāmaksā. Patlaban mantojuma lieta ir noslēgta. Otrs līdzmantinieks, kurš arī pretendē uz šo kopīpašumu, nepiedalās un netaisās piedalīties mantojuma kredītsaistību atmaksā, kā arī nevēlas man atļaut šo kopīpašumu pārdot, iznomāt u. tml. Banka joprojām turpina ņemt ikmēneša maksu tikai no mana konta automātiski visā apmērā, kaut arī īpašumam pašlaik ir divi likumiskie kopīpašnieki (ne tikai es kā galvotājs). Arī citas iestādes (īpašuma apsaimniekošanas pakalpojumu sniedzēji) turpina izrakstīt rēķinus tikai man. Kā rīkoties šajā situācijā? Paldies!

A
atbild:
27. oktobrī, 2022

Lai sniegtu precīzu atbildi uz jūsu jautājumu, ir nepieciešams iepazīties ar noslēgtajiem līgumiem un zināt, ar kādiem nosacījumiem mantinieki pieņēma mantojumu, tāpēc varu sniegt vispārīgu atbildi.

Galvojums ir atbildības uzņemšanās par kādas citas personas parādu (skat. Civillikuma 1692. un turpmākos pantus). Ja ar galvojuma līgumu esat uzņēmies par parādu atbildēt “kā pats parādnieks”, tad banka ir tiesīga prasīt no jums saistību izpildi.

Vairāk par to, ko nozīmē uzņemties galvojuma saistību, varat uzzināt LV portāla skaidrojumā, kas pieejams šeit.

Jūsu situācijā neskaidrs ir apstāklis, vai mantojuma masā ietilpa tikai nekustamais īpašums, kas apgrūtināts ar ķīlas tiesību par labu bankai, vai arī hipotekārā kredīta saistības kā aizņēmējam. Pieļauju, ka līdzmantinieks ir mantojis tikai nekustamā īpašuma daļu un par hipotekārā kredīta saistību izpildi atbild tikai kā ķīlas devējs. Tas nozīmē, ka ķīlas devējs par saistību neizpildi atbild tikai ar nekustamo īpašumu, tāpēc viņam kā ķīlas devējam nav jāveic kredīta maksājumi (atšķirībā no galvinieka), bet jāuzņemas risks, ka saistību neizpildes gadījumā nekustamais īpašums var tikt zaudēts (piemēram, ja kredīta ņēmējs un galvotājs nespēj samaksāt par kredītsaistībām un banka uzsāk parāda piespiedu piedziņu un nekustamo īpašumu pārdod izsolē).

Savukārt maksājumi par nekustamo īpašumu gulstas uz nekustamā īpašuma īpašniekiem samērīgi to daļai īpašumā. Nezinot precīzi, par kādiem rēķiniem ir runa un kāpēc rēķini tiek izrakstīti jums, ja pirms mantojuma pieņemšanas nebijāt tā īpašnieks, pieņemu, ka rēķinu izrakstītāji nav informēti, ka nekustamajam īpašumam ir mainījušies īpašnieki, tādēļ būtu nepieciešams viņus informēt.

Aicinātu jūs konsultēties ar juristu vai zvērinātu advokātu, lai labāk izprastu konkrēto situāciju un uzzinātu, kādi ir iespējamie risinājumi.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU