Nekustamā īpašuma ieguvējam ir jānostiprina savas tiesības zemesgrāmatā

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
16. oktobrī, 2022
inta sabule

Labdien! Vai pircējs drīkst brīvi rīkoties ar nopirkto īpašumu, ja īpašumtiesības nav nostiprinātas zemesgrāmatā?

A
atbild:
25. oktobrī, 2022
Olga Lauva
juriste

Saskaņā ar Civillikuma 994. pantu par nekustamā īpašuma īpašnieku atzīstams tikai tas, kas par tādu ierakstīts zemesgrāmatā. Tātad tikai un vienīgi zemesgrāmatā ierakstīts īpašums piešķir tā īpašniekam pilnu, likumisku varu pār īpašumu, proti, to pārdot, nodot mantojumā vai citādi atsavināt.

Līdz ierakstīšanai zemesgrāmatā nekustamā īpašuma ieguvējam pret trešajām personām nav nekādu tiesību, proti, viņš nevar izlietot nevienu no priekšrocībām, kas saistītas ar īpašumu, un viņam jāatzīst par spēkā esošu visa tās personas darbība attiecībā uz nekustamo īpašumu, kura zemesgrāmatā ierakstīta kā konkrētā īpašuma īpašnieks. Tomēr viņam ir tiesības ne vien prasīt atlīdzību par visām uz nekustamo īpašumu attiecināmajām agrākā īpašnieka ļaunprātīgajām darbībām, bet arī prasīt, lai pēdējais spertu visus nepieciešamos soļus nekustamā īpašuma pārejas ierakstīšanai zemesgrāmatā (Civillikuma 993. panta pirmā daļa).