Bārenim palīdzību dzīvokļa jautājuma risināšanā paredz normatīvie akti

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
15. oktobrī, 2022
Anna

Labdien! Esmu bārene (pēc statusa), saņēmu valsts dzīvokli. Vecākiem ir atņemtas vecāku tiesības. Biju vecaimātei aizbildniecībā, viņai anulēja aizbildniecību, līdz ar to nokļuvu bērnu namā. Vecaimātei ir personīgais dzīvoklis, kas ir privatizēts. Ja viņa man atstās dzīvokli mantojumā, tad man atņems valsts dzīvokli, taču man ir divi bērni. Ja vecāmāte atstās mantojumā dzīvokli kādam no maniem bērniem (bērni ir reģistrēti manā valsts dzīvoklī), vai man tāpat nāksies pamest dzīvokli? Vai arī tas būs bērna dzīvoklis, kaut arī viņš ir nepilngadīgs (seši gadi). Ar bērna tēvu nedzīvoju kopā. Vai tēvam būs tiesības uz bērna dzīvokli, ja viņš ir bērna oficiālais pārstāvis (nav atņemtas aizgādības tiesības)? Cik zinu, ja bērnam tiek atstāts mantojums, tad ar mantojumu drīkst rīkoties vecāki. Vai tas arī ir jāmin testamentā, proti, ka dzīvoklis ir bērna un vecākiem nav tiesību ar to rīkoties? Vai šajā gadījumā es varu zaudēt savu valsts dzīvokli? Paldies!

A
atbild:
01. novembrī, 2022
Olga Lauva
juriste

Likuma “Par palīdzību dzīvokļa jautājuma risināšanā” 7. panta piektās daļas 3. punkts paredz, ka pašvaldības dome vai tās deleģēta institūcija saistošajos noteikumos noteiktajā kārtībā var pieņemt lēmumu par atteikumu atzīt personu par tiesīgu saņemt šī likuma 3. panta 1. punktā minēto palīdzību, ja personas īpašumā ir šī likuma 16. panta trešās daļas noteikumiem atbilstoša, dzīvošanai derīga dzīvojamā māja vai dzīvojamā telpa.

Tātad minētā palīdzība personai atbilstoši saistošajos noteikumos noteiktajai kārtībai var tikt atteikta, ja personai īpašumā būs atbilstoša, dzīvošanai derīga dzīvojamā māja vai telpa. Līdz ar to aicinātu jūs vērsties savā pašvaldībā, lai risinātu minēto jautājumu.

Attiecībā uz mantojumu, kas būs piekritīgs bērnam, Bāriņtiesu likuma 21. pants paredz, ka bērna mantisko interešu aizsardzību nodrošina bāriņtiesa, aizstāvot bērna mantiskās intereses Civillikumā paredzētajos gadījumos.

Iestāde:

  • lemj par atļauju pieņemt vai atraidīt bērna vārdā viņam piekritušo mantojumu;
  • lemj par bērnam piederošās mantas pārdošanu par tirgus vērtību vai izsolē;
  • lemj par mantojuma sadalīšanu, bērna mantas (ja tās vērtība nepārsniedz 14 000 eiro) atsavināšanu, ieķīlāšanu vai apgrūtināšanu ar citām lietu tiesībām;
  • lemj par bērnam piederošā nekustamā īpašuma (ja tā vērtība pārsniedz 14 000 eiro) atsavināšanas, ieķīlāšanas vai apgrūtināšanas ar citām lietu tiesībām lietderīgumu;
  • lemj par īpašuma iegūšanu bērnam;
  • ieceļ aizbildni tiesisku darījumu noslēgšanai starp bērnu un vecākiem;
  • lemj par mantojuma pārvaldīšanas un lietošanas tiesību atņemšanu, ja pārdzīvojušais laulātais bērnam piekritušo mantojumu pārvalda vai lieto nekārtīgi;
  • lemj par vecāka atstādināšanu no bērna mantas pārvaldības, ja vecāks pārvalda bērna mantu neatbilstoši bērna interesēm;
  • veic citus bērna mantisko tiesību aizsardzības pasākumus.

Līdz ar to, ja nekustamais īpašums tiks dāvināts nepilngadīgajiem bērniem, bērnu mantisko interešu aizsardzību nodrošinās bāriņtiesa, aizstāvot bērna mantiskās intereses.