E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 27489
Lasīšanai: 3 minūtes
1
1

Maksātnespējas pasludināšana aptur piedziņas darbības

J
jautā:
04. oktobrī, 2022
Ilva

Labdien! Es katru mēnesi maksāju maksātnespējas administratoram. Viss būs samaksāts maijā, un tad tiesā tiks iesniegts maksātnespējas process. Vai līdz maijam kreditori var bloķēt manu kontu un no tā ņemt naudu? Pēc cik mēnešiem kreditori pārdos manus parādus piedzinēju firmai?

A
atbild:
25. oktobrī, 2022

Diemžēl no jautājuma nav precīzi saprotams, kurā maksātnespējas procesa stadijā esat, tādēļ varu sniegt vispārīgu atbildi.

Fiziskās personas (parādnieka) maksātnespējas procesa mērķis ir pēc iespējas pilnīgāk apmierināt kreditoru prasījumus no parādnieka mantas un dot iespēju parādniekam, kura manta un ienākumi nav pietiekami visu saistību segšanai, tikt atbrīvotam no neizpildītajām saistībām un atjaunot maksātspēju. 

Tas nozīmē –, ja fiziskā persona ir izpildījusi savu saistību dzēšanas plānu, atlikušās nesegtās parādsaistības pilnā apmērā tiek dzēstas, un kreditori zaudē prasījuma tiesības pret fizisko personu. 

Ja maksājumi tiek veikti bankrota procedūrā (skat. Maksātnespējas likuma XXVI nodaļu “Bankrota procedūras norise”), tad pēc bankrota procedūras pabeigšanas tiesā apstiprināšanai jāiesniedz saistību dzēšanas plāns (skat. Maksātnespējas likuma XXVII nodaļu “Saistību dzēšanas procedūras norise”).

Ja saistību dzēšanas plāns tiek apstiprināts, tad pēc tā izpildes kreditori zaudē savas prasījuma tiesības un tiek dzēstas atlikušās nesegtās parādsaistības. Savukārt, ja ir šķēršļi bankrota procedūras pabeigšanai un/vai saistību dzēšanas procedūras pasludināšanai un maksātnespējas process tiek izbeigts bez saistību dzēšanas procedūras, tad atjaunojas kreditoru tiesības prasīt izpildi maksātnespējas procesa laikā neizpildīto saistību apmērā (piedziņa atkarībā no kreditora ieskatiem).

Papildus jāuzsver, ka pēc tam, kad ir pasludināts maksātnespējas process, tiek apturēta izpildu lietvedība lietās par piespriesto, bet nepiedzīto summu piedziņu un lietās par parādnieka saistību izpildīšanu tiesas ceļā. Tas nozīmē, ka ar maksātnespējas procesa pasludināšanu tiesu izpildītājiem un parādu piedzinējiem ir jāaptur piedziņas darbības, jo turpmāku parādnieka mantas pārvaldīšanu pārņem maksātnespējas administrators.

Vairāk par fiziskās personas maksātnespējas procesu varat uzzināt Maksātnespējas kontroles dienestā vai, jautājot savam maksātnespējas administratoram.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 197 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU