TĒMA: Nodokļi

Vai pašnodarbinātajam pensijas vecumā ir jāveic sociālās iemaksas

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
03. oktobrī, 2022
Aldis

Vai pašnodarbinātajam pensionāram vai invalīdam (abi saņem pensiju) ir jāmaksā nodoklis pensiju apdrošināšanai 10 procentu apmērā no ienākumiem līdz 500 eiro?

A
atbild:
07. oktobrī, 2022
Lidija Dārziņa
LV portāls

Arī saimnieciskās darbības veicējam/pašnodarbinātajam, kurš sasniedzis vecumu, kas dod tiesības saņemt valsts vecuma pensiju (arī pensiju, kas piešķirta ar atvieglotiem noteikumiem vai priekšlaicīgi), kā arī invaliditātes pensijas saņēmējam no saimnieciskās darbības ienākuma ir jāveic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas. Ja pašnodarbinātā ienākums ir mazāks par 500 eiro mēnesī, jāmaksā tikai 10% iemaksu pensiju apdrošināšanai.

Pašnodarbinātais veic obligātās iemaksas 10% apmērā valsts pensiju apdrošināšanai no visa saņemtā ienākuma, ja tas ir mazāks par 500 eiro mēnesī.

Tikai darbojoties atsevišķos saimnieciskās darbības veidos, cilvēks pensijas vecumā nav obligāti sociāli apdrošināms.

Konkretizējot situāciju un informāciju par saimniecisko darbību, par obligāto iemaksu veikšanu jāuzzina Valsts ieņēmumu dienestā.