Ierobežojums pārdot lauksaimniecības un/vai meža zemi citu ES valstu pilsoņiem

J
jautā:
20. augustā, 2013
Kārlis Kalniņš

Vēlos pārdot savu īpašumu laukos, kas sastāv no dzīvojamās mājas un zemes. Īpašumu vēlas pirkt Vācijas pilsonis. Vai ir kādi ierobežojumi, apgrūtinājumi, lai citas ES valsts pilsonis iegādātos manu īpašumu?

A
atbild:
21. augustā, 2013
Latvijas Notariāts
Dagne Rušeniece, zvērināta notāra palīdze

No iesūtītā situācijas apraksta diemžēl nav izsecināms, kāda zeme Jums pieder. Tas ir, vai tās sastāvā ir lauksaimniecības zeme un/vai meža zeme.

Ja tā ir, tad Vācijas pilsonim iegūt zemi īpašumā nebūs iespējams līdz 2014.gada 30.aprīlim. Ierobežojumi ir noteikti likuma "Par zemes reformu Latvijas pilsētās" Pārejas noteikumu 2.punktā:

"Pārejas posmā pēc pievienošanās ES no 01.05.2004. līdz 30.04.2014. citu ES dalībvalstu pilsoņi un ES dalībvalstīs reģistrētās juridiskās personas nevar iegūt īpašumā lauksaimniecības un meža zemi. Pārejas posma noteikumi nav attiecināmi uz citu ES dalībvalstu pilsoņiem, ja viņi vēlas veikt uzņēmējdarbību Latvijā kā pašnodarbināti zemnieki un vismaz 3 gadus nepārtraukti dzīvo Latvijā, kā arī vismaz 3 gadus pēc kārtas Latvijā nodarbojušies ar lauksaimniecību."