TĒMA: Pensijas

Kad varēs pensionēties

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
24. augustā, 2022
Rita

Gribētu uzzināt jūsu skaidrojumu attiecībā par pensionēšanos. Esmu dzimusi 1961. gada 15. janvārī.

A
atbild:
28. augustā, 2022
Lidija Dārziņa
LV portāls

Vecuma pensijas piešķiršanas vecums ir noteikts likumā “Par valsts pensijām”. No 2014. gada pensionēšanās vecums pakāpeniski palielinās, t. i., ik gadu par trim mēnešiem, līdz 2025. gadā tas būs 65 gadi.

Saskaņā ar pašreiz likumā noteikto tiesības uz vecuma pensiju būs, kad apritēs 65 gadi, t. i., 2026. gadā.

Vecuma pensiju var saņemt arī priekšlaicīgi – divus gadus pirms likumā noteiktā pensijas vecuma sasniegšanas. Šādas tiesības ir tad, ja apdrošināšanas stāžs ir vismaz 30 gadu. Arī priekšlaicīgās pensijas vecums pakāpeniski palielinās. 1961. gada janvārī dzimušie varēs priekšlaicīgi pensionēties, sasniedzot 62 gadu un sešu mēnešu vecumu, proti, 2023. gada jūlijā.

Priekšlaicīgās vecuma pensijas izmaksai ir noteikti ierobežojumi līdz likumā noteiktā pensijas vecuma sasniegšanai:

  • Nestrādājošām personām izmaksā 50% no piešķirtā pensijas apmēra.
  • Personām, kad tās kļuvušas par obligāti sociāli apdrošināmajām personām (darba ņēmējiem vai pašnodarbinātajiem), pensiju neizmaksā.

Vecuma pensija priekšlaicīgi tiek piešķirta uz mūžu, līdz ar to, sasniedzot noteikto pensijas vecumu, pensija būs tā pati priekšlaicīgi piešķirtā vecuma pensija, mainīsies tikai tās izmaksas nosacījumi.

Pēc vecuma pensijas priekšlaicīgas piešķiršanas tiek ierobežota iespēja saņemt bezdarbnieka pabalstu un invaliditātes pensiju, kā arī par piešķirtās pensijas apmēru tiek samazināts piešķirtās apdrošināšanas atlīdzības apmērs.

Ja jums ir jautājumi par pensionēšanos, ir jākonsultējas Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras nodaļā.