TĒMA: Tieslietas

Dzīvesvietas maiņa probācijas dienesta klientam

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
21. augustā, 2022
Aivis

Kas jādara personai, kura atbrīvota ar elektronisko uzraudzību, lai mainītu dzīvesvietu?

A
atbild:
22. septembrī, 2022

Sveicināti!

Valsts probācijas dienesta Resocializācijas departamenta Elektroniskās uzraudzības centra vadītājs Ilvars Vītols norāda, ka nosacīti atbrīvotais, kuram noteikta elektroniskā uzraudzība, var lūgt atļaut mainīt dzīvesvietu Ministru kabineta 2015. gada 24. februāra noteikumu Nr. 107 “Kārtība, kādā Valsts probācijas dienests uzrauga nosacīti notiesātās, nosacīti pirms termiņa no soda izciešanas atbrīvotās, nosacīti no kriminālatbildības atbrīvotās personas un personas, kurām piemērots papildsods – probācijas uzraudzība” (turpmāk – MK Nr. 107) 50. un 51. punktā minētajā kārtībā. Proti, ne vēlāk kā 30 dienas pirms plānotās dzīvesvietas maiņas, jāiesniedz rakstisks iesniegumus ar lūgumu atļaut mainīt dzīvesvietu Valsts probācijas dienestam (turpmāk – Dienests). Nosacīti atbrīvotajam iesniegumā jānorāda dzīvesvietas maiņas pamatojums, plānotās dzīvesvietas adrese,  datums, ar kuru plānots mainīt dzīvesvietu un tiesiskais pamats dzīvot plānotajā dzīvesvietā. Dienests izskatīs iesniegumu (MK Nr. 107  52., 53., 54., 55., 56., 57., 58., 59. un 60. punktā minētajā kārtībā) un izvērtēs plānotās dzīvesvietas atbilstību elektroniskās uzraudzības piemērošanai. Dzīvesvietas piemērotība elektroniskās uzraudzības īstenošanai tiek izvērtēta atbilstoši Ministru kabineta 2011. gada 5. aprīļa noteikumu Nr. 271 “Noteikumi par izvērtēšanas ziņojumā iekļaujamās informācijas apjomu un tā sastādīšanas un sniegšanas kārtību” 9.6. punkta kritērijiem:

“9.6.1. probācijas klientam ir tiesisks pamats pastāvīgi uzturēties iespējamā dzīvesvietā;

9.6.2. iespējamā dzīvesvietā dzīvojošās pilngadīgās personas un dzīvojošo nepilngadīgo personu likumiskie pārstāvji ir devuši atļauju šajā dzīvesvietā izvietot elektroniskās ierīces, kas ļauj kontrolēt probācijas klienta atrašanos noteiktā vietā un laikā (turpmāk – elektroniskās uzraudzības ierīces);

9.6.3. iespējamā dzīvesvietā ir pastāvīgs elektroenerģijas pieslēgums un elektrotīklam iespējams pieslēgt elektroniskās uzraudzības ierīces;

9.6.4. iespējamā dzīvesvietā ir pastāvīgs mobilo sakaru tīkla pārklājums, kas ļauj nodrošināt nepārtrauktu probācijas klienta elektronisko uzraudzību;

9.6.5. iespējamā dzīvesvietā ir atbilstoši apstākļi drošai, netraucētai un pilnvērtīgai elektroniskās uzraudzības ierīču uzstādīšanai, izvietošanai un funkcionēšanai;

9.6.6. iespējamā dzīvesvietā ir atbilstoši sadzīves apstākļi, kuros probācijas klients var nodrošināt savas fizioloģiskās vajadzības, neizejot no elektroniskās uzraudzības ierīču kontroles zonas.”

Pēc plānotās dzīvesvietas izvērtēšanas Dienests sagatavos un sniegs nosacīti atbrīvotajam rakstisku lēmumu par dzīvesvietas maiņu.