E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 26790
Lasīšanai: 5 minūtes
2
2

No kādiem ienākumu veidiem nevar piedzīt parādu

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
13. jūlijā, 2022
Inga

Labdien. Vai tiesu izpildītājs var bloķēt kontu, kurā saņēmu valsts uzturlīdzekļus par bērniem un bērnu naudu. Esmu invalīds, kas saņem tikai savu invaliditātes pabalstu, kas ir 136 eiro. Vai tiesu izpildītājs var šos līdzekļus bloķēt?

A
atbild:
17. jūlijā, 2022
Edīte Brikmane
LV portāls

Piedziņu nevar vērst uz uzturlīdzekļiem bērnam

Summas, uz kurām nevar vērst piedziņu, ir noteiktas Civilprocesa likuma 596. pantā. Tas noteic, ka piedziņu nevar vērst uz:

1) atlaišanas pabalstu, apbedīšanas pabalstu, vienreizēju pabalstu mirušā laulātajam, valsts sociālajiem pabalstiem, valsts atbalstu ar celiakiju slimam bērnam, apgādnieka zaudējuma pensiju un atlīdzību par apgādnieka zaudējumu;

2) kompensācijas izmaksām par darbiniekam piederošo instrumentu nolietošanos un citām kompensācijām saskaņā ar normatīvajiem aktiem, kas regulē darba tiesiskās attiecības;

3) darbiniekam izmaksājamām summām sakarā ar komandējumu, pārcelšanu un nosūtīšanu darbā uz citu apdzīvotu vietu;

4) sociālās palīdzības pabalstiem;

5) bērna uzturlīdzekļiem Ministru kabineta noteikto minimālo bērna uzturlīdzekļu apmērā, kurus, pamatojoties uz tiesas nolēmumu vai Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas lēmumu, maksā viens no vecākiem, kā arī uz Uzturlīdzekļu garantiju fonda izmaksājamiem bērna uzturlīdzekļiem.

Tātad, kā redzams, piedziņu nevar vērst uz uzturlīdzekļiem. Tāpat, ņemot vērā to, ka ģimenes valsts pabalsts jeb bērnu nauda ir valsts sociālais pabalsts, tad piedziņu nevar vērst arī uz to.

Citādi ir ar invaliditātes pensiju.

Parāda piedziņu var vērst uz invaliditātes pensiju ar nosacījumiem

Augstāk minētajā likuma pantā invaliditātes pensija nav minēta to ienākumu veidu vidū, uz kuriem nevarētu vērst piedziņu. Turklāt Civilprocesa likuma 595. panta otrā daļa paredz: vēršot piedziņu uz valsts pensijām, valsts sociālās apdrošināšanas pabalstiem un atlīdzībām, piemērojami noteikumi par piedziņas vēršanu uz darba samaksu, ja citos likumos nav noteikti citi ieturējumu ierobežojumi.

Tas nozīmē, ka no invaliditātes pensijas drīkst veikt ieturējumus, bet ievērojot Civilprocesa likuma 594. panta ierobežojumus.

Ko tas nozīmē? Civilprocesa likuma 594. pants paredz, ka parādniekam ir saglabājams noteikts ienākumu minimums, kas atkarīgs no tā, kāda veida parādsaistības ir jādzēš. Tā kā jautājumā nav minēts parādsaistību veids, informējam par diviem biežāk izplatītajiem parādu veidiem – uzturlīdzekļu parādu un patēriņa kredītu parādsaistībām.

No parādniekam izmaksājamās darba samaksas un tai pielīdzinātajiem maksājumiem (tātad arī invaliditātes pensijas) ieturējumus [..] izdara līdz piedzenamā parāda dzēšanai:

  • uzturlīdzekļu piedziņas lietās nepilngadīgu bērnu uzturam vai Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas labā – saglabājot parādniekam darba samaksu un tai pielīdzinātos maksājumus 50% apmērā no minimālās mēneša darba algas (2022. gadā tie ir 250 eiro) un saglabājot uz katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu līdzekļus valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā;
  • pārējos piedziņu veidos (tādos kā, piemēram, patēriņa kredītu parādi) tiek ieturēti 30%, saglabājot parādniekam darba samaksu un tai pielīdzinātos maksājumus minimālās mēneša darba algas apmērā (2022. gadā tie ir 500 eiro) un saglabājot uz katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu līdzekļus valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā.

Ar apgādībā esošu bērnu šajā situācijā ir jāsaprot bērns, kas ir ierakstīts parādnieka nodokļu grāmatiņā. Tā apmērs ir 15% apmērā no valstī noteiktās minimālās darba algas. Šobrīd tie ir 75 eiro.

Ņemot vērā jūsu norādīto invaliditātes pensijas apmēru, ieturējumus veikt no tās nav iespējams.

Zvērinātam tiesu izpildītājam nav pieejas parādnieka bankas kontam

Noslēgumā jāuzsver, ka tiesu izpildītājs neveic ieturējumus no parādnieka bankas konta. To saskaņā ar tiesu izpildītāja rīkojumu veic, piemēram, darba devējs un banka. Zvērinātam tiesu izpildītājam nemaz nav pieejama informācija par ienākumu veidiem, kādi ienāk parādnieka kontā. Tas ir parādnieka interesēs un pat pienākums par to informēt zvērinātu tiesu izpildītāju.

Parādnieka pienākumi ir noteikti Civilprocesa likuma 552. pantā. Piemēram, tajā ir noteikts, ka parādniekam pēc uzaicinājuma ir jāierodas pie tiesu izpildītāja un jāsniedz paskaidrojumi par savu mantisko stāvokli un darbavietu, vienlaikus informējot par summām, uz kurām nevar vērst piedziņu.

Tāpat ir jāatceras, ka parādsaistības netiks dzēstas un tās agrāk vai vēlāk nāksies kārtot. Tāpēc būtu vēlams sadarboties ar tiesu izpildītāju, arī lai vienotos par labprātīgu maksājumu veikšanu savu finansiālo iespēju robežās.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 5 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU