E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 26749
Lasīšanai: 3 minūtes
1
1

Kā pierādīt radniecību

J
jautā:
08. jūlijā, 2022
Santa

Labdien. Vīram jau kādu laiku atpakaļ nomira tēvs. Mantojumā ir palikusi māja. Vīrs tagad ir saņēmies nokārtot mantojumu, bet atklājām, ka vīra dzimšanas apliecībā tēvam ir pierakstīts mātes uzvārds, lai gan precējušies viņi nebija. Tagad notārs vīram prasa dokumentu, kas pierāda radniecību ar mantojuma atstājēju. Kur mums meklēt, un kā mēs varam iegūt šādu dokumentu?

A
atbild:
18. jūlijā, 2022

Pirmšķietami secināms, ka jūsu vīra tēva dzimšanas apliecība ir izsniegta vēl pirms Latvijas neatkarības atjaunošanas un Latvijas Republikas Civillikuma “ģimenes tiesību” daļas spēkā stāšanās 1993. gadā un ieraksts par tēvu dzimšanas apliecībā, iespējams, ir veikts saskaņā ar LPSR Laulības un ģimenes kodeksa 58. pantu “Ieraksts par bērna tēvu, ja nav noteikta paternitāte”. Atbilstoši tam, ja bērns piedzimis mātei, kas nav laulībā, un ja nav vecāku kopēja pieteikuma vai tiesas sprieduma par paternitātes noteikšanu, ierakstu par bērna tēvu dzimšanas aktu grāmatā izdarīja ar mātes uzvārdu, savukārt bērna tēva vārdu un tēvavārdu ierakstīja pēc viņas norādījuma. 

Ieraksts par bērna tēvu saskaņā ar šo pantu bija fiktīvs ar mērķi aizsargāt bērna intereses, proti, neparādīt, ka attiecīgajam pilsonim tēvs nav konstatēts likumā paredzētajā kārtībā.

Ja ieraksts par bērna tēvu tomēr izdarīts saskaņā ar LPSR Laulības un ģimenes kodeksa 58. pantu, Civilstāvokļa aktu reģistrācijas likuma 44. panta ceturtā daļa paredz, ka to anulē, pamatojoties uz dzimtsarakstu nodaļas amatpersonas atzinumu.

Savukārt, ja jūsu vīra tēva uzvārds vīra dzimšanas apliecībā ir ierakstīts kļūdaini, tad sākotnēji jums būtu jādodas uz dzimtsarakstu nodaļu, kurā tika reģistrēta dzimšana, un jālūdz labot kļūdu.

Ja dzimtsarakstu nodaļa secinās, ka nav pietiekama pamata labot vai papildināt civilstāvokļa aktu reģistra ierakstu vai starp ieinteresētajām personām ir strīds, vai civilstāvokļa aktu reģistra ieraksts ir izdarīts ārvalstī, civilstāvokļa aktu reģistra ierakstu labo vai papildina, pamatojoties uz tiesas spriedumu.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU