Labdien! Vēlos šķirt laulību ar vīru, laulības laikā ir dzimis viens bērns, nepastāv strīdi par mantas sadali. Situācija šāda: pirms vairāk nekā mēneša vīrs mani un bērnu izlika uz ielas ar komentāru, ka mums jāiet prom, pieminēšu, ka attiecības nav normālas jau vairākus. Tā kā dzīvojam šķirti vien mēnesi, pēc likuma laulību varam šķirt tikai notariālā kārtībā, sastādīju vienošanos par uzturlīdzekļiem un laulības šķiršanu, bet viņš atsakās to parakstīt (lieki piebilst, ka uzturlīdzekļu summu esmu norādījusi mazāku nekā valstī noteiktos, saskarsmes tiesības arī esmu devusi neierobežotas, jo vienkārši vēlos pēc iespējas ātrāk šķirt laulību), jo vēlās man ieriebt, saka, lai es iesniedzu prasību tiesā, un viņš visiem parādīs kāda es esmu. Lielāko daļu kopdzīves laika esmu cietusi no viņa emocionālās vardarbības, kas tika vērsta pret mani un dažkārt arī pret bērnu, cik saprotu, ka šādos gadījumos laulība var tikt šķirta ātrāk nekā trīs gadus pēc tam, kad vairs nedzīvojam kopā. Vēl varu minēt, ka pēdējā pusgada laikā krasi ir izmainījusies viņa psihiskais veselības stāvoklis, viņu bieži vien pārņēma sajūta, ka viņu kāds izseko, ka viņš ir ļoti svarīga persona, kā arī viņš vairs nesocializējās ar saviem draugiem. Vai tas man kaut kā var palīdzēt tiesas kārtībā izšķirties, jo nevēlos gaidīt trīs gadus? Ja jā, kādā veidā varu pierādīt šo te emocionālās vardarbības esamību?
Vēlos vērst jūsu uzmanību uz to, ka no 2022. gada 1. maija Civillikums paredz, ka laulība ir izirusi, ja laulātie vismaz gadu dzīvo šķirti (termiņš samazināts no trim gadiem uz vienu gadu).
Savukārt, ja laulātie dzīvo šķirti mazāk nekā gadu, tiesa laulību var šķirt tikai tad, ja:
Emocionālās vardarbība pierādīšana katrā situācijā ir atšķirīga, bet civilprocesā ir paredzēti tādi pierādīšanas līdzekļi kā pušu paskaidrojumi, liecinieku liecības, rakstveida pierādījumi, lietiskie pierādījumi, ekspertīze un institūciju atzinumi. Piemēram, tiesā var sniet izziņas no ārsta, psihologa, par to, ka situācijas rezultātā ir konstatēti psiholoģiski satricinājumi (bailes, bezmiegs, trauksme utt.), var sniegt rakstveida pierādījumus, piemēram, sarakstes ar laulāto, kā arī fotogrāfijas, videoierakstus, kas apliecina emocionālo vardarbību u.tmldz. Tomēr pierādījumu izvērtēšana ir tikai tiesas kompetence.
Aicinātu jūs vērsties pie jurista vai advokāta, kas palīdzētu jums tiesvedības procesā.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!