E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 26598
Lasīšanai: 3 minūtes

Būvēm jāveic inventarizācija

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
17. jūnijā, 2022
Veneranda

Labdien! Mana māte nomira 2021. gadā, un mantoju nekustamo īpašumu, trīs ēkas, kas celtas 1902. gadā. Māte tās iegādājās 1974. gadā, par ko liecina pirkšanas un  pārdošanas līgums. Pie notāra pieteicos uz mantojumu, saņēmu uz ēkām nostiprinājuma lūgumu. Bet Madonas zemesgrāmata nevarot reģistrēt zemesgrāmatā šķūni un kūti, jo esot pārāk veca inventarizācijas lieta. Nekādas pārbūves nav veiktas, viss vecs, ēkām vairāk nekā 100 gadu. Ir ļoti nepatīkami, ka Latvijā šāds likums, un ko tad man ar šīm ēkām darīt? Lasot likumu, gan neredzu šāda veida pamatojumu, vēlos saņemt konkrētu atbildi, kā šādā gadījumā rīkoties. Likuma 17. pants “Ēkas (būves) ierakstāmas zemesgrāmatā, pamatojoties uz vienu no šādiem dokumentiem” nosaka šādus iesniedzamos dokumentus: 1) valsts arhīva izziņu par ēku (būvju) vai zemes piederību 1940. gada 21. jūlijā, ja ēkas (būves) celtas līdz 1940. gada 21. jūlijam; 2) likumā noteikto institūciju izsniegto dokumentu par īpašuma tiesību atjaunošanu uz prettiesiski atsavinātām ēkām (būvēm); 3) noteiktā kārtībā apstiprinātu aktu par ēkas (būves) pieņemšanu ekspluatācijā; 4) rakstveida darījuma aktu par ēku (būvju) iegūšanu (ja darījums ir noslēgts līdz 1993. gada 28. februārim, kā arī citos likumā noteiktajos gadījumos tam jābūt notariāli apliecinātam); 5) apliecību par tiesībām uz mantojumu (līdz 1992. gada 31. decembrim); 6) tiesas spriedumu vai lēmumu, izņemot tiesas spriedumus, kas minēti likuma “Par namīpašumu atdošanu likumīgajiem īpašniekiem” 7. un 8. pantā; 7) aktu par ēku (būvju) iegūšanu izsolē tiesas ceļā (līdz 1995. gada 29. martam); 8) izrakstu no saimniecības grāmatas vai saimniecību uzskaites kartītes, ko izsniedzis valsts arhīvs vai pašvaldība un kas apliecina ēku (būvju) iegūšanu sakarā ar likumā noteiktajām mantiskajām attiecībām kolhoznieku sētā; 9) līgumu par ēku (būvju) iegūšanu valsts vai pašvaldības īpašuma privatizācijas rezultātā; 10) citu dokumentu, kas apliecina ēku (būvju) tiesisku iegūšanu. Tātad man ir pirkšanas un  pārdošanas līgums un mantojuma apliecība un nostiprinājuma lūgums, bet tas esot par maz.

A
atbild:
27. jūnijā, 2022

Lai ierakstītu būves zemesgrāmatā, bez īpašuma tiesību pierādošiem dokumentiem un nostiprinājuma lūguma, kas adresēts attiecīgajai tiesai, nepieciešams, lai konkrētajām būvēm būtu veikta inventarizācija un tās būtu reģistrētas Valsts zemes dienesta Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmā, piešķirot tām kadastra apzīmējumus. Šos datus tiesa izmanto lēmuma pieņemšanā atbilstoši Zemesgrāmatu likuma 117. pantam: “tiesas izmanto savai darbībai nepieciešamos citu valsts informācijas sistēmu elektroniskos datus [...]”.

Par konkrēto īpašumu kadastra informācijas sistēmas dati nav aktuāli un nav izmantojami īpašuma (būvju) ierakstīšanai zemesgrāmatā, par ko tika informēta lūguma iesniedzēja.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 52 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas