Darbinieks un darba devējs vienojušies par darba veikšanu attālināti. Kādu likumu (pantu, daļu) pārkāpj darba devējs, norīkojot darbinieku pildīt pienākumus, ja darbiniekam ir atvērta darbnespējas lapa? Vai tāds rīkojums ir “svarīgs iemesls” darba līguma uzteikšanai no darbinieka puses (sk. Darba likuma 100. panta 5. daļu)? Vai tādā gadījumā darba devējam ir pienākums izmaksāt darbiniekam atlaišanas pabalstu?
Saskaņā ar Darba likuma (DL) 100. panta piekto daļu darbiniekam ir tiesības rakstveidā uzteikt darba līgumu, ja viņam ir svarīgs iemesls. Par šādu iemeslu atzīstams katrs tāds apstāklis, kas, pamatojoties uz tikumības un taisnprātības apsvērumiem, neļauj turpināt darba tiesiskās attiecības.
Saskaņā ar DL 112. panta otro daļu, ja darbinieks uzsaka darba līgumu, pamatojoties uz DL 100. panta piekto daļu un darba devējs tam piekrīt, tad ir izmaksājams atlaišanas pabalsts DL 112. pantā norādītajā apmērā.
Ko tas nozīmē? Augstākās tiesas atziņas par Darba likuma 100. panta piektās daļas piemērošanu ir šādas:
Līdz ar to, iesniedzot darba devējam uzteikumu, kam pamatojumā norādīta Darba likuma 100. panta piektā daļa, jums ir jārēķinās, ka gadījumu vērtēs tiesa, ņemot vērā visus lietas apstākļus kopumā.
Pirmšķietami jautājumā norādītā informācija neliecina, ka jums būtu izveidojusies situācija, kas uz tikumības un taisnprātības apsvērumu pamata neļauj turpināt darba attiecības.
Jāņem vērā, ka darbiniekam, īpaši, ja darba pienākumu izpildei ir vienošanās par attālinātā darba veikšanu, ir pašam jāinformē darba devējs par darbnespēju, jo VID EDS pieejamā informācija par slimības lapas izsniegšanu uzreiz pēc tās izsniegšanas var nebūt pieejama.
Konkrētajā situācijā ir izveidojies darba strīds, kas risināms pušu starpā.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!