E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 26294
Lasīšanai: 4 minūtes

Uzteikums atbilstoši Darba likuma 100. panta piektajai daļai

J
jautā:
16. maijā, 2022
Viktors

Darbinieks un darba devējs vienojušies par darba veikšanu attālināti. Kādu likumu (pantu, daļu) pārkāpj darba devējs, norīkojot darbinieku pildīt pienākumus, ja darbiniekam ir atvērta darbnespējas lapa? Vai tāds rīkojums ir “svarīgs iemesls” darba līguma uzteikšanai no darbinieka puses (sk. Darba likuma 100. panta 5. daļu)? Vai tādā gadījumā darba devējam ir pienākums izmaksāt darbiniekam atlaišanas pabalstu?

A
atbild:
20. maijā, 2022
Zaida Kalniņa
LV portāls

Saskaņā ar Darba likuma (DL) 100. panta piekto daļu darbiniekam ir tiesības rakstveidā uzteikt darba līgumu, ja viņam ir svarīgs iemesls. Par šādu iemeslu atzīstams katrs tāds apstāklis, kas, pamatojoties uz tikumības un taisnprātības apsvērumiem, neļauj turpināt darba tiesiskās attiecības.

Saskaņā ar DL 112. panta otro daļu, ja darbinieks uzsaka darba līgumu, pamatojoties uz DL 100. panta piekto daļu un darba devējs tam piekrīt, tad ir izmaksājams atlaišanas pabalsts DL 112. pantā norādītajā apmērā.

Ko tas nozīmē? Augstākās tiesas atziņas par Darba likuma 100. panta piektās daļas piemērošanu ir šādas:

  • Augstākā tiesa 2016. gada 30. decembra sprieduma lietā Nr. SKC-2038/2016 (C28425113) atzina, ka “ne katrs ētikas un morāles normu pārkāpums ir atzīstams par tādu apstākli, kas taisnprātības un tikumības apsvērumu dēļ neļauj darbiniekam turpināt darba tiesiskās attiecības un tāpēc var tikt atzīts par pamatu darbinieka uzteikumam saskaņā ar Darba likuma 100. panta piekto daļu”;
  • uzteikuma pamats pēc Darba likuma 100. panta piektās daļas ir darbinieka subjektīvais vērtējums par izveidojušos situāciju un apstākļiem, viņam nonākot pie kategoriska atzinuma, ka darba tiesisko attiecību turpināšana nav iespējama, pamatojoties tieši uz tikumības un taisnprātības apsvērumiem, un šādam darbinieka lēmumam pēc būtības ir darba devēju sodoša daba (sk. Darba likuma 112. pantu) sakarā ar tā neattaisnojamu, prettiesisku, iespējams, neētisku rīcību;
  • uzteikuma pamatojuma esamība pēc Darba likuma 100. panta piektās daļas, ja vien tas nav saistīts ar Darba likuma 29. pantā noteikto atšķirīgas attieksmes aizlieguma pārkāpumu, jāpierāda darbiniekam. Darba devējam atbilstoši sacīkstes principam un Civilprocesa likuma 93. panta pirmajai daļai jāpierāda savu iebildumu pamatotība.

Līdz ar to, iesniedzot darba devējam uzteikumu, kam pamatojumā norādīta Darba likuma 100. panta piektā daļa, jums ir jārēķinās, ka gadījumu vērtēs tiesa, ņemot vērā visus lietas apstākļus kopumā.

Pirmšķietami jautājumā norādītā informācija neliecina, ka jums būtu izveidojusies situācija, kas uz tikumības un taisnprātības apsvērumu pamata neļauj turpināt darba attiecības.

Jāņem vērā, ka darbiniekam, īpaši, ja darba pienākumu izpildei ir vienošanās par attālinātā darba veikšanu, ir pašam jāinformē darba devējs par darbnespēju, jo VID EDS pieejamā informācija par slimības lapas izsniegšanu uzreiz pēc tās izsniegšanas var nebūt pieejama.

Konkrētajā situācijā ir izveidojies darba strīds, kas risināms pušu starpā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 195 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU