TĒMA: Nodokļi

Vai jāreģistrē saimnieciskā darbība, ja mākslas darbus rada pārdošanai

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
08. maijā, 2022
Vladimirs Segliņš

Labdien! Esmu jau pensijas gados un savā brīvajā laikā esmu sācis gleznot. Ja es kādu savu gleznu vēlos pārdot, kas man būtu jāzina, lai neradītu nepatikšanas ar likumu, ar nodokļu nomaksu utt.?

A
atbild:
16. maijā, 2022
Lidija Dārziņa
LV portāls

Likums “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” paredz, ka ar iedzīvotāju ienākuma nodokli apliekamajā ienākumā neietver un ar nodokli neapliek ienākumu no personīgā īpašuma (fiziskajai personai piederošas personiskai lietošanai paredzētas tādas kustamas lietas kā mēbeles, apģērbs un citas kustamas lietas) atsavināšanas, izņemot ienākumu no pārdošanai izgatavotas vai iegādātas lietas (ķermeniskas vai bezķermeniskas) pārdošanas.

Fiziskās personas darbību uzskata par saimniecisko darbību, ja tā atbilst vienam no šādiem kritērijiem:

  • darījumu regularitāte un sistemātiskums – trīs un vairāk darījumu gadā vai pieci un vairāk darījumu trijos gados;
  • ieņēmumi no darījuma pārsniedz 14 229 un vairāk eiro gadā, izņemot ienākumus no personiskā īpašuma atsavināšanas (personiskai lietošanai paredzēto kustamo lietu – mēbeļu, apģērba un citu lietu);
  • darbības ekonomiskā būtība vai personas īpašumā esošo lietu apjoms norāda uz sistemātisku darbību ar mērķi gūt atlīdzību.

Saskaņā ar likumu “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” saimnieciskā darbība, pirms kuras uzsākšanas tā ir jāreģistrē Valsts ieņēmumu dienestā, ietver arī profesionālo, tostarp mākslinieka, darbību.

VID elektroniskajā deklarēšanas sistēmā (EDS) sadaļā “Sarakste ar VID” nodokļa maksātājs var noskaidrot jautājumus individuālās situācijās.

VID tīmekļvietnē ir publicēta apkopojoša informācija saimnieciskās darbības veicējiem.