Vai būs tiesības uz bērnu pabalstiem pēc pārcelšanās uz dzīvi Latvijā

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
06. maijā, 2022
Līva

Labdien! Esmu Latvijas pilsone un pēdējos divus gadus  (līdz decembrim 2021. ieskaitot) esmu strādājusi un maksājusi nodokļus Anglijā. Pašlaik dzīvoju Spānijā, un februārī man piedzima bērns Spānijā, tēvs ir Spānijas pilsonis. Mēs tagad pārvācamies dzīvot uz Latviju, un es vēlos saprast, kur man būtu jāpiesakās bērnu pabalstam un kādi dokumenti jāiesniedz. Paldies.

A
atbild:
09. maijā, 2022
Lidija Dārziņa
LV portāls

Latvijā ir dažādi pabalsti ģimenēm ar bērniem, arī vecākiem, kas nav sociāli apdrošināti, nemaksā nodokļus.

Bērna kopšanas pabalstu var saņemt persona:

  • kura pati un tās bērns pastāvīgi dzīvo Latvijā (Latvijas pilsoņi, nepilsoņi, ārvalstnieki un bezvalstnieki);
  • kurai pašai un bērnam ir piešķirts personas kods;
  • kura kopj bērnu līdz divu gadu vecumam.

Līdz bērna pusotra gada vecumam pabalsts ir 171 eiro mēnesī, pēc tam – līdz divu gadu vecumam – 42,69 eiro.

Ģimenes valsts pabalstu (par vienu bērnu – 25 eiro) maksā no bērna viena gada vecuma. Pabalstu var saņemt persona, kura pati un tās bērns pastāvīgi dzīvo Latvijā, kurai pašai un bērnam ir piešķirts personas kods.

Kad pārcelsieties uz dzīvi Latvijā, būs jāvēršas Latvijas kompetentajā institūcijā – Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā, kurā jāiesniedz arī iesniegumi pabalstu piešķiršanai.

VSAA izskata pabalstu pieprasījumus, pamatojoties uz personas iesniegumā sniegto informāciju, kā arī visu VSAA rīcībā esošo informāciju.

Informāciju individuālā situācijā par tiesību iegūšanu uz pabalstiem ieteicams noskaidrot Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā: rakstot uz konsultacijas@vsaa.gov.lv vai zvanot uz 64507020.